Mirëqenie / 20 Mars 2024, 15:27

Çfarë është metoda 30-30-30, mënyra perfekte për t’u dobësuar pa asnjë efekt anësor

Çfarë është metoda 30-30-30, mënyra perfekte për

Quhet metoda 30-30-30 për të humbur peshë dhe po bëhet e njohur në rrjetet sociale. Kjo metodë premton t'ju bëjë të humbni peshë me pak përpjekje dhe pa dëmtuar shëndetin tuaj. Por nga çfarë përbëhet? A është e sigurt? Për të filluar, kjo nuk është një metodologji e re: Tim Ferris, një ekspert fitnesi, humbje peshe dhe shëndeti, kishte folur tashmë për këtë në librin e tij të vitit 2010 The 4-Hour Body, d.m.th. "4 orë për trupin tuaj". U rilançua në mediat sociale nga biologu, studiuesi dhe biohakeri Gary Brecka dhe u bë viral.

Çfarë është metoda 30-30-30

Në një nga videot e tij, studiuesi thotë: “Nuk kam parë asgjë në jetën time që të heqë dhjamin nga trupi i njeriut më shpejt se kjo metodë”. Një deklaratë e guximshme, e cila pothuajse të bën të besosh se ishte ai që e patentoi idenë. Për çfarë bëhet fjalë?

Qëllimi është të hani 30 gram proteina brenda 30 minutave pas zgjimit në mëngjes, e ndjekur nga 30 minuta ushtrime kardiovaskulare me intensitet të ulët, si ecja, duke u siguruar që rrahjet e zemrës suaj të jenë në ose nën 135 bpm. Brecka thotë se pas një muaji praktikë të vazhdueshme, "ju do të shihni ndryshimin e trupit tuaj". Por a do të jetë vërtet kështu? Çfarë mendojnë ekspertët?

Përfitimet e ngrënies së proteinave në mëngjes

Sipas disa nutricionistëve amerikanë, ngrënia e proteinave si gjëja e parë në mëngjes ndihmon në stabilizimin e niveleve të glukozës dhe insulinës.

Kur zgjoheni dhe pini kafe me stomakun bosh, ose hani diçka të pasur me sheqer dhe karbohidrate si briosh ose drithëra, kjo shkakton një rritje të madhe të kortizolit, për shkak të kafeinës. Për më tepër, ai gjithashtu gjeneron një rritje të insulinës nga sheqeri ose karbohidratet e thjeshta.

Kjo jo vetëm që mund të çojë në shtim në peshë ose në pamundësi për të hequr kilogramët, por gjithashtu mund të dëmtojë hormonet tuaja. Proteina gjëja e parë në mëngjes mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të glukozës të qëndrueshme, të nxisë metabolizmin tuaj dhe të zvogëlojë dëshirat për ushqim në pjesën tjetër të ditës. 30 minuta kardio me intensitet të ulët ndihmon tretjen, zvogëlon inflamacionin, zvogëlon kortizolin dhe rrit serotoninën dhe dopaminën.

Sipas Breckës, shumica e pacientëve të tij zgjohen, pinë kafe dhe më pas bëjnë një stërvitje intensive dhe presin të humbasin peshë.

Metoda 30-30-30, jo vetëm proteinat

Ngrënia e proteinave si ushqimi iparë në mëngjes siguron që trupi juaj të ketë një burim të vazhdueshëm energjie, kështu që nuk ka nevojë të ushqehet me masën e muskujve. Brecka shpjegon gjithashtu se meqenëse trupi djeg yndyrë në pushim, ushtrimet kardiovaskulare në gjendje të qëndrueshme, me një ritëm të zemrës në ose nën 135 Bpm, garantojnë që trupi të djegë yndyrën. Nëse tejkalon 135 rrahje/min, trupi ndërron burimet e energjisë dhe për këtë arsye mund të djegë muskujt e dobët në vend të yndyrës./Living

 

Horoskop