Mirëqenie / 19 Shkurt 2024, 21:45

"Fytyra ozempike", si ndikon ilaçi i famshëm për dobësim në fytyrë dhe si 'rregullohen' pasojat

"Fytyra ozempike", si ndikon ilaçi i famshëm për

"Fytyra ozempike", është një term që përdoret së fundmi për humbjen e elasticitetit  në fytyrë dhe qafë që dëshmon për rënien e shpejtë të peshës, falë përdorimit të ilaçit fenomenal të 2023, Ozempic.

I krijuar për të trajtuar diabetin e tipit 2, që kur u përhap në mediat sociale fjala se ju ndihmon gjithashtu të humbni peshë, ilaçi Ozempic është marrë nga ata që duan të humbin peshë shpejt.

I vlerësuar nga Elon Mask dhe, siç thuhet, edhe nga Kim Kardashian, por jo vetëm, mediat shpesh kanë folur për përdorimin e pakontrolluar dhe pasojat shëndetësore në thellësi.

Ndërkohë që kërkesa masive dhe jashtë etiketës (d.m.th. kur ilaçi përdoret për arsye të ndryshme nga ato për të cilat është miratuar për përdorim) po çon në mungesa të ilaçit (duke i vënë në vështirësi ata që kanë nevojë për trajtim).

 Në realitet, edhe nëse fytyra është pjesa më e dukshme, shkrirja e dhjamit dhe dobësimi prekin të gjithë trupin, nga krahët tek gjinjtë e deri tek barku. Fillerët dhe trajtimet si lazeri nuk janë zgjidhje sepse japin rezultate të përkohshme, ndaj jemi dëshmitarë të fenomenit të ozempifikimit të kirurgjisë plastike, e cila e sheh përdorimin e bisturisë si zgjidhje për të rikthyer përgjithmonë një pamje harmonike të fytyrës dhe trupit. .

Megjithatë, ata që e kanë përdorur Ozempic dhe kanë humbur peshë e gjejnë veten duke u përballur me një pasojë që askush nuk mund ta parashikonte: lëkura e varur si rezultat i humbjes së peshës.

Çfarë ndodh me lëkurën pas humbjes së konsiderueshme në peshë
Kolagjeni dhe elastina janë dy proteinat themelore të lëkurës: e para i jep qëndrueshmëri dhe forcë, e dyta elasticitet dhe garanton një pamje të tendosur. Nëse mbipesha nuk trajtohet menjëherë, këto dy proteina, veçanërisht pas moshës 40 vjeçare, dëmtohen dhe mund të humbasin karakteristikat e tyre të plasticitetit. Kjo shpjegon pse kur humbni peshë lëkura juaj duket e varur. Është një fenomen fiziologjik, i cili ndodh pas shtimit ose humbjes së peshës dhe nuk lidhet me një ilaç, një dietë të rreptë ose ndonjë mjet që përdoret për humbje peshe.

“Ajo që ndodh me lëkurat tona është ajo që ndodh kur vishni një fustan që është shumë i madh, që nuk ju rri mirë, nuk ju bën të ndiheni rehat dhe nuk është i rehatshëm. Pas humbjes së disa kilogramëve, për të pasur një pamje të këndshme dhe të rregullt nuk mjaftojnë sportet, masazhet dhe trajtimet e mjekësisë estetike. Është e nevojshme të zvogëlohet kirurgjikisht edhe lëkura e tepërt, pra njëlloj si të rimodelosh veshjen" shpjegon Marco Klinger, profesor i Kirurgjisë Plastike në Universitetin e Milanos.

“Kjo është arsyeja pse në këtë periudhë të përdorimit të gjerë të Ozempic për të humbur peshë, rritja e kërkesave për rimodelim të fytyrës dhe trupit tek njerëzit që kanë humbur kilogramët me këtë ilaç. Por kini kujdes, nuk është Ozempic ai që shkakton varje të lëkurës, por shkakton luhatje të konsiderueshme në peshë."

Por si ndikon Ozempic tek elasticiteti i fytyrës?

“Lëkura e fytyrës ka një qëndrueshmëri më elastike dhe mendoj se vitin e ardhshëm mënyra se si i qasemi liftingut të fytyrës do të ndryshojë rrënjësisht. Unë mendoj se do të ketë një pikë kthese të madhe për kirurgjinë plastike në vitin 2024.

Ndërhyrjet e nevojshme për të përshtatur lëkurën e fytyrës dhe trupit pas humbjes së peshës varen nga një sërë faktorësh”, thotë Marco Klinger. “Protokollet kirurgjikale hartohen sipas masës së humbjes së peshës, moshës, por edhe, mbi të gjitha, gjenetikës, e cila është thelbësore në përcaktimin e karakteristikave të indeve dhe shpërndarjen e depozitave dhjamore”.

Efektet anësore të humbjes së peshës mund të prekin fytyrën, por edhe barkun, gjoksin dhe krahët. Marco Klinger shpjegon se cilat procedura rekomandohen.

Fytyra. “Në parim, mund të imagjinojmë se për një grua mbi 50 vjeç që ka humbur të paktën 10 kilogramë mund të jetë i nevojshëm një mini-lifting, një operacion i cili, nëse kryhet mirë, lejon që ovali i fytyrës të rivendoset dhe Linja e nofullës të ripërcaktohet dhe të rivendosë tonin në qafë, duke eliminuar varjen dhe ripozicionimin e indeve me koston e një cikatriçe praktikisht të padukshme, sepse pozicionohet prapa dhe brenda veshit”, shpjegon kirurgu plastik.

Kjo lloj procedure shpesh ka një reputacion të keq, sepse besohet se është përgjegjëse për fytyrat me pamje jo natyrale. “Kjo ndërhyrje ka ndryshuar shumë ndër vite. Versionet më të mira sot kryhen duke reduktuar indet që kanë rrëshqitur poshtë dhe duke i ripozicionuar ato përgjatë një trajektoreje vertikale, jo më anësore të jashtme si në të kaluarën. Në rastet kur humbja e peshës ka prekur veçanërisht fytyrën, reduktimi i indeve të tepërta dhe ripozicionimi i tij mund të mos mjaftojë për të marrë një rezultat të këndshëm dhe natyral, pikërisht për shkak të hollësisë së tepërt. Në këto raste, mund të përdoret një trajtim lipo-mbushjeje, pra vetë-transplantimi i yndyrës që merret nga pikat e trupit ku është natyralisht i pranishëm, për ta transferuar atë në mollëza dhe faqe.

Në përgjithësi, fytyra fashohet për 24-48 orë. Ënjtja dhe mavijosja zhduken gradualisht në 7-10 ditë. Për 24 orët e para këshillohet të konsumohen vetëm pije të freskëta dhe ushqime dhe lëngje, për të shmangur tendosjen e muskujve dhe uljen e rrezikut të gjakderdhjes. Po lëngjeve të frutave, kosit dhe akullores./Lifing

 

Horoskop