Mirëqenie / 6 Shtator 2023, 19:20

Intoleranca ndaj nxehtësisë: Cilat janë simptomat, shkaqet dhe trajtimi?

Intoleranca ndaj nxehtësisë: Cilat janë simptomat, shkaqet dhe

Intoleranca ndaj nxehtësisë është një gjendje ku trupi nuk mund të rregullojë siç duhet temperaturën e brendshme. Kjo mund të çojë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të goditjes nga nxehtësia, e cila mund të jetë kërcënuese për jetën.

Dihet se disa probleme shëndetësore ulin tolerancën tuaj ndaj nxehtësisë dhe ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj temperaturave të larta, kështu që njerëzit duhet të jenë më të kujdesshëm në verë ose në mjedise të nxehta.

“Intoleranca ndaj nxehtësisë (HI) është një çrregullim i termorregullimit,” shpjegon Dr Deborah Lee, MD, nga Dr Fox Online Pharmacy.

Është një gjendje e rëndë, e cila rrit rrezikun e goditjes nga nxehtësia. Trupi nuk mund të funksionojë kur është shumë i nxehtë. Ngrohja e tepërt bën që qelizat të vdesin, dhe gjaku ka më shumë gjasa të mpikset, dhe zorra fillon të dërgojë toksina në qarkullimin e gjakut. Organet fillojnë të dështojnë dhe mund të kemi probleme në tru.”

“Njerëzit me intolerancë ndaj nxehtësisë përjetojnë një nivel të pazakontë ndjeshmërie ndaj nxehtësisë. Nuk është një sëmundje në vetvete, por ka një sërë kushtesh që mund të bëjnë që dikush të vuajë prej saj dhe gjithashtu mund të jetë një simptomë e një gjendjeje mjekësore themelore më të rëndë,” sipas mjekëve.

“Një person me intolerancë ndaj nxehtësisë mund të përjetojë simptoma fizike si djersitje e shtuar, ose simptoma psikologjike si ndjenja ankthi.”

Dehidratimi është një tjetër rrezik kur dikush ka shumë nxehtë. Nëse jeni duke marrë ilaçe diuretike, duhet të jeni të kujdesshëm për të shmangur dehidratimin, pasi kjo mund të shkaktojë urinim më të shpeshtë, duke e hequr nga trupi kripën dhe ujin.

Çfarë e shkakton intolerancën ndaj nxehtësisë?

Dehidratimi ekstrem mund të duhet të trajtohet me lëngje intravenoze (IV), prandaj është e rëndësishme të kërkoni ndihmë mjekësore nëse mendoni se mund të jeni shumë të dehidratuar.

Alkooli

Sëmundjet autoimune

Diabeti

Sindroma Ehlers Danlos

Sindroma Guillain Barré

HIV

Covid i zgjatur

Sklerozë eshumëfishtë

Lëndimet e shtyllës kurrizore dhe lëndimet traumatike të trurit

Demenca

Sëmundja e Parkinsonit

Lee thotë se intoleranca ndaj nxehtësisë është gjithashtu më e zakonshme tek ata me mosfunksionim të sistemit nervor simpatik. Kushtet përfshijnë:

Sindroma e lodhjes kronike

Fibromialgjia

Sindromi i zorrës së irrituar

Mahmood thotë se diabeti në veçanti mund të çojë në nivele të rrezikshme të intolerancës ndaj nxehtësisë.

“Njerëzit me diabet janë në një rrezik më të lartë për të vuajtur nga rraskapitja nga nxehtësia dhe gjithashtu mund të jenë më të prirur ndaj intolerancës ndaj nxehtësisë”, tha ai.

“Komplikimet e diabetit mund të përfshijnë dëmtimin e enëve të gjakut dhe nervave, duke ndikuar më pas në gjëndrat e djersës, duke e bërë trupin të paaftë të ftohet aq efektivisht sa zakonisht.

Sipas Mahmood, përvoja individuale e intolerancës ndaj nxehtësisë mund të ndryshojë, por disa simptoma janë më të zakonshme se të tjerat.

“Simptomat e intolerancës ndaj nxehtësisë ndryshojnë nga personi në person, por mund të përfshijnë ndjenjën e pakëndshme të ngrohtësisë kur në temperatura të moderuara, lodhje, rraskapitje, nauze, të vjella, ndryshime të humorit apo edhe mos djersitje mjaftueshëm në vapë”, tha ai.

Sipas Lee, simptomat më të zakonshme të intolerancës ndaj nxehtësisë përfshijnë:

Dhimbje koke ose marramendje

Ndjeheni të dobët dhe të lodhur

Ngërçet e muskujve

Nauze dhe ndonjëherë të vjella

Rrahje të shpejta të zemrës

Djersitje e tepruar

Pamundësia për të djersitur

A mund ta trajtoni intolerancën ndaj nxehtësisë?

Intoleranca ndaj nxehtësisë nuk është diçka që mund të trajtohet me ilaçe, por ka masa që mund të merrni për të zvogëluar rrezikun:

Bëni një dush të ftohtë

Vendosni akull në qafë dhe kyçet e dorës

Ndizni kondicionerin kur flini

Mbyllni perdet ose grilat për hije

Mos dilni në diell për periudha të gjata kohore

Pini shumë ujë, uji i ftohtë do t’ju mbajë të freskët dhe të hidratuar

Flini me rroba të lirshme

“Hapi i parë është të kuptosh se je në rrezik,” shton Lee. “Nëse keni ndonjë nga problemet themelore të mësipërme, kjo mund të jetë një problem për ju, kështu që duhet të jeni të vetëdijshëm.

Horoskop