Modë / 23 Shkurt 2024, 15:50

“Përjetësisht” në modë, 5 xhaketa pranverore që duhet t’i keni gjithmonë në garderobën tuaj

“Përjetësisht” në modë, 5 xhaketa pranverore

Ditët e fundit të dimrit duket se kanë ardhur dhe dielli është gati të na ngrohë përsëri. Për t'u përgatitur sa më mirë për ardhjen e stinës së pranverës, mbetet vetëm të kuptoni se tek cilat xhaketa duhet të fokusohemi përsa i përket stilit.
Nga palltoja e stilit klasik tek xhaketa e guximshme bomber, tek veshjet xhins dhe lëkurë, pranvera fillon me zgjedhjen e xhaketës së duhur.
Këto xhaketa pranverore mund të zgjidhen tani dhe të vishen edhe në sezonet e ardhshme. Janë gjithmonë në modë.

Pardesy e gjatë

“Përjetësisht” në modë, 5 xhaketa pranverore

Është ndoshta veshja e sipërme më ikonike dhe legjendare e mes-sezonit. Prandaj nuk mund të mungonte në pasarelat Pranverë Verë 2024, e përshtatur me modën dhe e rishikuar. Nëse tek Christian Dior dhe Jil Sander ajo është me përmasa të reja, Saint Laurent e sjell me një zhytje në të kaluarën, rigoroze dhe me një joshje ushtarake. Variante origjinale ka edhe nga Burberry, e cila zhvendos qendrën e gravitetit të veshjes së saj më të famshme, duke shtuar një rrip në bel dhe një printim të paparë.

Një xhaketë xhins është e përjetshme

“Përjetësisht” në modë, 5 xhaketa pranverore

Të gjata dhe të mëdha, ose të prera dhe të ngushta. Të gjitha variacionet e xhaketës xhins gjetën hapësirë në pasarelat e stinës, një gardërobë që mund të vishet si në qytet ashtu edhe në breg të detit. Për Etro dhe Gucci vishet ngjitur me lëkurën, si të ishte një “top”, i kombinuar përkatësisht me funde midi prej pëlhure dhe funde zonjash me shkëlqim. Tek Versace ajo merr një karakter më të rastësishëm, falë ngjyrës së lehtë dhe dekorimeve të çmuara. Së fundi, Phillip Lim krenohet me një xhaketë xhins bashkëkohore, urbane, perfekte për jetën e përditshme.

Xhaketa bomber

“Përjetësisht” në modë, 5 xhaketa pranverore
Nuk do të ishte Pranverë nëse nuk do të ishte kjo veshje e sipërme ikonike Top Gun. I qëndron besnike origjinës së artikullit Celine, një xhaketë e shkurtër, e veshur me minifunde lëkure, çorape të bardha dhe këpucë me lidhëse. Stella McCartney dhe Louis Vuitton luajnë me përmasa dhe silueta, me fokus të veçantë tek mëngët, të cilat kurrë nuk kanë qenë kaq të gjera dhe të buta. Bomberi konfirmon kështu veten si një xhaketë pranverore për femra sa sportive aq edhe befasuese.

Xhaketë biker, gjithmonë prej lëkure

“Përjetësisht” në modë, 5 xhaketa pranverore

 Xhaketa prej lëkure tashmë është shndërruar në një veshje të domosdoshme, e guximshme dhe gjithmonë efektive, për të gjitha rastet. Për këtë sezon, Courrèges e ka sjellë atë si një xhaketë bazike dhe mbështjellëse, ndërsa Chloé shton mëngë të fryra dhe zinxhirë prej ari. Për Coach ajo rimon me një xhaketë sportive të gjatë me një efekt të përdorur, ndërsa Hermès dizajnon një pallto lëkure me xhaketë të rrumbullakët.

Xhaketa si veshje pune

“Përjetësisht” në modë, 5 xhaketa pranverore
Me shfaqjen e saj më të fundit të modës, Prada ktheu në qendër të vëmendjes një xhaketë pranverore për femra të frymëzuar nga imazhet e veshjeve të punës. E pajisur me jakë lëkure dhe xhepa të thellë, mburret me një pamje të “përdorur”, sikur të vinte nga një dyqan vintage. Kjo xhaketë shkëlqen në kombinime në dukje të rrezikshme, duke përfshirë funde me thekë. Gjithashtu në të njëjtën gjatësi vale janë edhe Miu Miu (i frymëzuar fuqishëm nga veshjet për meshkuj), Max Mara dhe Gucci. Përshtati nga Io Donna -Living

Horoskop