Kuzhina / 30 Qershor 2020, 16:02

Pite me spinaq; Fëmijët do të çmenden pas tyre

Pite me spinaq; Fëmijët do të çmenden pas tyre

Një recetë që do t’i pëlqejë gjithë familjes, veçanërisht fëmijëve. Përgatiten shpejt dhe janë shumë të shijshme.

Përbërësit:

300 g miell

100 g kos

1 vezë

30 ml vaj ulliri

Kripë

Fryrës keku

100 g mozarella

100 g djathë gouda

300 g spinaq

Hapim miellin dhe shtojmë me rradhë, kosin, vezën e rrahur, vajin e ullirit, kripën dhe fryrësin. Brumin e ndajmë në 6 pjesë dhe i hapim petë sa pëllëmba e dorës, i mbushim me spinaq pasi e kemi kaurdisur në tigan me vaj ulliri dhe djathrat e copëtuar. I mbyllim anët me pirun dhe i lyejmë me të verdhe veze dhe susam. I pjekim në furrë të parangrohur me 180 gradë për 20 minuta.

 

 

 

Horoskop