Kuzhina / 7 Korrik 2020, 13:49

Sallatë orizi me pjepër dhe proshutë; më e mira e kësaj vere

Sallatë orizi me pjepër dhe proshutë; më e mira e kësaj

Vera është periudha më e mirë për të eksperimentuar me sallatat dhe shijet sepse ofron pa fund produkte për të kombinuar. Provoni këtë sallatë me oriz, pjepër e proshutë dhe nuk do të zhgënjeheni nga sugjerimi ynë. Shihni videorecetën:

Përbërësit:

300 g oriz i zier

100 g djathë i butë pa kripë

300 g pjepër

200 g proshutë

100 g rukola

Manaferra

Kripë

Piper

Vaj ulliri

 

Ziejmë orizin në ujë me kripë, e kullojmë dhe e shpëlajmë me ujë të ftohtë. E vendosim në tas dhe shtojmë djathin, proshutën, pjeprin të copëtuara. E pasurojmë shijen me rukola, manaferra dhe e marinojmë të gjithë sallatën me kripë, piper dhe vaj ulliri. E vendosim të ftohet në frigorifer dhe e shijojmë të freskët.

 

Horoskop