Menu vere 14 Korrik 2020

Supë me karota dhe portokall: Shije perfekte vere

Menu vere

Plot vitamina e Betakaroten, kjo pjatë na shijon dhe na mban të hidratuar këto ditë të nxehta vere. Shihni videorecetën:

Përbërësit:

4 Karota

2 Patate 1 Qepë e vogël

1 thelp hudhër

200 ml Lëng portokalli

Brodo perimesh

Piper i zi

Kripë

Xhenxhefil

Arrë myshk

Rozmarinë

Kaurdisim në tenxhere me pak vaj ulliri, qepën dhe hudhrën, shtojmë karotat e copëtuara dhe rregullojmë shijen me kripë, piper , arrë myshk dhe xhenxhefil pluhur. Shtojmë patatet dhe lëng perimesh , e ziejmë derisa të zbuten plotësisht. E bluajmë me blender, shtojmë lëngun e portokallit dhe e shërbejmë me vaj ulliri dhe rozmarinë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor