Turizmi / 20 Janar 2014, 14:04

Për ski në Turqi

Deti dhe rëra e kanë shndërruar Turqinë në një destinacion të preferuar për verën, por malet e larta dhe qendrat e skive moderne gjithashtu e bëjnë atë një vend ideal për të kaluar pushimet e dimrit.

Një ndër destinacionet më të famshme për ski është Uludag.

Uludag është një nga vendpushimet më të njohura të skive të Turqisë. Në kohët e lashta, mali i njohur si Olympos Misios ishte vendi ku zotat shikoni luftën trojane.

Uludag ndodhet në Anadollin perëndimor ( 276 km nga Stambolli ), pika e saj më të lartë Kartaltepe është 2543 metra mbi nivelin e detit. Parku Kombëtar Uludag ndodhet 36 kilometra larg nga Bursa.

Sezoni i skive zgjat nga dhjetori në prill. Resorti ka 13 shpate dhe 24 ashensorë. Hotele, bare dhe restorante të shumta janë në dispozicion për turistët.

Horoskop