Kuzhina / 11 Gusht 2020, 14:35

Role kungujsh me rikota dhe avokado; Një antipastë verore super e shijshme

Role kungujsh me rikota dhe avokado; Një antipastë verore super e

Një antipastë vërtet e shijshme kjo e kungujve role të mbushur me avokado dhe rikota. Ideale për një aperitiv në shtëpi, në tarracë ose në shoqërinë e miqve.

Përbërësit:

4 kungulleshka

1 avokado e vogël

2 limonë

250 gr rikota

1 lugë kaperi në kripë

3-4 lugë fistikë të thërrmuar

Trumëz

Vaj ulliri e.v

Kripë e piper

Përgatitja:

Punoni rikotën, shtoni kaperit e shpëlara dhe grira, lëkurën e një limoni, kripë, piper, pak vaj ulliri. Përziejeni dhe vendoseni në frigorifer.

Lani dhe pastroni kungulleshkat, pritini për së gjati dhe lërini të marinohen për gjysmë ore me pak vaj ulliri, lëngun  e një limoni dhe pak kripë. Kalojini në skarën e sobës për pak minuta.

Mbi çdo shirit kungulli përhapni pak krem me rikota.

Prisni avokadon në feta, vendoseni mbi kunguj, dhe kalojini tek fistikët. Rrotullojini dhe formoni roletë e kungujve me avokado dhe krem rikota.

Horoskop