Menu dimri 6 Shkurt 2022

Qofte spinaqi; Ide e mirë për një antipastë të shijshme

Menu dimri

Përbërësit:

1 kg spinaq

2 vezë

1 lugë kafeje manxuranë

2 lugë gjelle parmixhan i grirë

Miell qiqrash

2 qepë

3 lugë gjelle vaj

Kripë

 

Përgatitja:

Skuqni qepët e grira me manxuranën dhe shtoni spinaqin, shtoni kripë dhe gatuajeni derisa gjethet e spinaqit të jenë gati.

Pasi të ftohet përzierja, grijeni në mikser duke shtuar një lugë gjelle vaj, pramixhanin dhe vezët. Punojeni me masën duke i shtuar pak miell qiqrash dhe pastaj punoni qoftet.

Kalojini në miell qiqrash dhe më pas hapini në një tepsi që keni lzer me vaj. Piqini në 190 gradë për 15-20 minuta duke i rrotulluar herë pas here.

Shërbejini me majonezë, salcë specash ose krem domatesh të freskëta.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor