Floket 23 Shkurt 2022

6 arsyet pse jeni duke i shkatërruar flokët me mënyrën se si po i lani

Floket

Një dush mund të jetë freskues në mëngjes dhe relaksues në mbrëmje, por ndërsa është një mënyrë e shkëlqyer për të nisur ditën ose për të larguar stresin në darkë, mund të jetë i dëmshëm për flokët tuaj nëse nuk e bëni atë në mënyrën e duhur. Siç rezulton, ka disa gabime që ndoshta as nuk e dinit se po i bënit, të cilat po ju dëmtojnë vërtet flokët tuaj.

1. Nuk po përdorni kapelë dushi.

Sapo të futeni në dush, ndoshta dëshironi të lani edhe flokët. Por larja e flokëve me shampo çdo herë që lani trupin në fakt mund të acarojë dhe thajë lëkurën e kokëstuaj. Vendosja e një kapuçi  dushi do t'ju ndihmojë t'i mbani flokët të thatë dhe të lani trupin tuaj pa i lagur flokët.

2. Uji është shumë i nxehtë

Asgjë nuk mund të krahasohet me një dush relaksues dhe të nxehtë, por nëse po e rritni shumë nxehtësinë, mund të shkaktoni disa dëmtime serioze në flokë. Ashtu si tharëset e flokëve dhe mjetet e nxehta të stilimit mund t'ju thajnë flokët, uji i nxehtë mund t'i bëjë flokët të thatë dhe të pajetë. Larja e flokëve në ujë të nxehtë do të dëmtojë gjithashtu shtresën natyrore mbrojtëse të lipideve në skalpin tuaj, duke shkaktuar kruajtje dhe skuqje.

3. Nuk po i krihni  flokët para dushit.

Me siguri i krihni flokët tërësisht pasi t'i keni larë, por nëse e bëni këtë përpara se të bëni dush, në fakt mund t'i ndihmoni flokët tuaj të qëndrojnë të pangatërruar për më gjatë. Pas larjes dhe shpëlarjes së flokëve, thajini butësisht me peshqir në vend që t'i fërkoni.

4. I lani flokët sa herë që bëni dush.

Nëse dëshironi flokë të shëndetshëm dhe voluminoz, atëherë më pak është padyshim më shumë kur bëhet fjalë për larjen e tyre. Nuk ka dyshim se shampoja juaj e preferuar është e dobishme për të hequr papastërtitë dhe grumbullimin e yndyrës, por kur përdoret shumë shpesh, mund të heqë gjithashtu vajrat esencialë natyralë që prodhon skalpi juaj për t'i mbajtur flokët tuaj me shkëlqim dhe të hidratuar.

5. I lani flokët duke përdorur thonjtë.

Përdorimi i thonjve ju dëmton shumë lëkurën e kokës pasi ajo është delikate dhe e ndjeshme ndaj larjes g, dhe kruarja me thonjtë tuaj mund ta irritojë atë dhe madje të shkaktojë inflamacion. Është më mirë të masazhoni butësisht kokën tuaj me majat e gishtave për rreth 3 minuta.

6. Nuk i shpërlani mjaftueshëm.

Përdorimi i kokave të buta të dushit që imitojnë shiun sigurisht që ndihet relaksues, por është më mirë të zgjidhni një presion më të lartë uji kur shpëlani flokët. Nëse aksidentalisht lini pak shampo ose balsam në flokët tuaj, kjo përfundimisht mund të çojë në akumulimin e yndyrës dhe bllokimin e poreve. Sigurohuni që të shpenzoni 1 deri në 2 minuta duke i shpëlarë flokët dhe ulni temperaturën e ujit pasi uji i ftohtë nuk i than flokët dhe i ndihmon ata të qëndrojnë me shkëlqim dhe të gjallë për më gjatë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor