Ushqimi i ekuilibruar 24 Mars 2022

4 pije freskuese për detox që duhet t’i pini këtë verë

Ushqimi i ekuilibruar

Vera e nxehtë po vjen dhe veshjet tona por edhe dietat kanë nevojë për një ndryshim , duke pasur parasysh se oreksi i dimrit gjithashtu ka filluar të ulet dhe mund të na shfaqen edhe problem me tretjen. Në sezonin e verës, frutat dhe perimet me bazë uji mund të shtohen në sallata ose ushqime të lehta për të siguruar që nivelet tona të hidratimit të jenë në nivelin e duhur. Është gjithashtu e rëndësishme të qëndroni larg pijeve me kafeinë dhe lëngjeve të përpunuara që mund t’ju bëjnë më shumë dëm sesa mirë, duke pasur parasysh nivelet e larta të sheqerit dhe natriumit në to.

Probiotikët si dhalli, gjiza dhe ushqimet e pasura me antioksidantë janë një zgjedhje e mirë për ushqyerjen gjatë  verës. Për të mposhtur nxehtësinë, për t'u hidratuar mirë dhe për të shëruar sistemin tonë të tretjes, pijet e bëra vetë në verë mund të na vijnë në ndihmë gjithashtu. Më poshtë ju tregojmë 4 pije detoksike verore që mund t'ju ndihmojnë të qëndroni të freskët dhe energjikë në muajt e ashpër të verës.

1. Pije me ujë kokosi, me limon dhe mente

Kokosi  në vetvete është një opsion i shkëlqyeshëm për t’u konsumuar, por si pije do të shtojë më tej përfitimet me vitaminën C dhe do të sigurojë gjithashtu një ndryshim të këndshëm. Merrni ujë kokosi, limon, gjethe nenexhiku dhe akull; përzieni gjithçka në blender së bashku me akull, dhe ja ku u bë gati për t’u konsumuar.

2. Pije detoksike me shalqi dhe limon

Shalqiri është një bekim në verë. I pasur kryesisht me ujë, ky frut është më mirë të konsumohet ashtu siç është. Por, nëse doni diçka për të pirë, shalqini mund të jetë edhe këtu shpëtimtar. Ja se si mund ta përdorni për një efekt freskues ftohës. Merrni 1 filxhan të mbushur shalqi, 1 limon, pak xhenxhefil, 2 gota ujë të ftohtë; përzieni gjithçka në ujë të ftohtë dhe pijeni.

3. Kastravec dhe luleshtrydhe

Kur keni luleshtrydhe, nuk keni nevojë për pije të tjera për të shuar etjen. Kastraveci do ta bëjë lëngun më hidratues dhe ushqyes. Vitamina C nga portokalli do t'i shtojë ndjeshmërinë si dhe do të sigurojë mbrojtje nga stresi i dëmshëm oksidativ. Merrni një filxhan me luleshtrydhe, 1 portokall, 1 filxhan kastravec, 4 gota ujë, akull dhe përziejini gjithçka, vendoseni në frigorifer dhe shijojeni.

4. 'Çaj' me akull nga ananas dhe hibiskus

Hibiscus është një përbërës i shkëlqyeshëm për t'u shtuar në pijet tuaja detoksike, pasi ju ndihmon të pastroni, është antioksidues dhe freskues. Ananasi është i ngarkuar me enzima të dobishme të njohura për efektet anti-inflamatore dhe vetitë nxitëse të tretjes. Merrni 4-5 petale lulesh Hibiscus (të freskëta ose të thara), 1 filxhan ananas, pak xhenxhefil, limon (opsionale), ujë, kube akulli; zieni petalet e hibiskut në 3 gota ujë për të paktën 5-10 minuta derisa ekstrakti të shpërndahet plotësisht në ujë. Mbajeni të ftohet për ca kohë. Tani, përzieni ujin me hibiscus me ananasin, limonin me xhenxhefil dhe akullin. Pija juaj është gati.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor