Keshilla bukurie 7 Prill 2022

Si të parandalojmë aknet e shkaktuara nga djersitja në verë

Keshilla bukurie

Vera sjell një sërë ngjarjesh të mbushura me argëtim në jetën tonë. Flladi i nxehtë i verës e bën atë kohën e përsosur për udhëtime. Mund të pushoni në plazh duke ngrënë akullore, të shijoni parqet ujore me miqtë ose të shkoni në male me familjen. Edhe pse vera është emocionuese dhe rinovuese mendërisht, gjithashtu sjell probleme të ndryshme të lëkurës si lëkurë e yndyrshme, pika të zeza dhe puçrra. Ekspozimi i zgjatur ndaj rrezeve të diellit shkakton djersitje të tepërt, rritje të sekretimit të sebumit dhe bllokim të poreve, duke shkaktuar akne.

Shpërthimet e akneve ndodhin kur poret e lëkurës tuaj bllokohen me vaj, papastërti, baktere ose lëkurë të vdekur. Kjo krijon puçrra të dhimbshme, të cilat shfaqen kryesisht në fytyrë dhe ballë, të ndjekura nga shpatullat, pjesa e sipërme e shpinës dhe gjoksi. Kështu, menaxhimi i problemeve të akneve bëhet një detyrë e rëndë për shumicën e njerëzve gjatë këtij sezoni.

Ç'mund të bëni për të parandaluar puçrrat e shkaktuara nga djersitja në verë?

Zgjidhni larës fytyre me bazë xheli

Ju duhet të zgjidhni një larës fytyre me bazë xhel për pastrimin dhe freskimin e lëkurës. Formulimi me bazë xhel do të ndihmojë në heqjen e baktereve dhe papastërtive sipërfaqësore, rimbushjen e nivelit të lagështisë së lëkurës, pastrimin e poreve të dekongjestuara, përveç qartësimit dhe ushqimit të lëkurës. Për më tepër, është jashtëzakonisht i butë dhe kontrollon në mënyrë efektive yndyrën, yndyrën, skuqjen, i ofron lëkurës mikronutrientë dhe shëron shpërthimin e akneve. Formula më e mirë e bazuar në xhel duhet të forcohet me çaj jeshil, distilime trëndafili, ujë kokosi dhe pa kimikate të dëmshme si SLS dhe parabenë.

Përdorni tonerin me bazë frutash

Menjëherë pas larjes së fytyrës, përdorimi i tonerit me bazë frutash mund të ndihmojë në heqjen e yndyrës së tepërt, të zhbllokojë thellë poret dhe të vrasë bakteret rezistente që shkaktojnë aknet nga lëkura e fytyrës. Ekspertët rekomandojnë zgjedhjen e shegës, ujit të trëndafilit hidratues dhe tonerëve freskues të pasuruar me mente për rezultatet më të mira.

Zgjedhja e kremrave hidratues

Një hidratues i kontrollit të yndyrës siguron formulimin e butë dhe jo ngjitës shumë të nevojshëm që kërkohet gjatë verës pasi ul prodhimin e sebumit dhe problemet e djersitjes. Provoni të zgjidhni një hidratues që përmban kokum, çaj jeshil, ekstrakte trëndafili, portokall të ëmbël, aloe vera, ujë kokosi etj, për rezultate më të mira.

Përdorimi i maskave të fytyrës me bimë shtëpiake

Një maskë bimore e bërë në shtëpi nuk përmban konservues, ngjyra artificiale dhe kimikate sintetike. Një maskë efektive për fytyrën është më e mira për lëkurën e ushqyer dhe të rinovuar. Përbërësit e shijshëm si aloe vera, besani dhe lëngu i portokallit reduktojnë djegiet nga dielli, skuqjen, pigmentimin dhe heqin shtresën yndyrore të lëkurës. Këta përbërës natyralë e bëjnë lëkurën tuaj të zhdërvjellët dhe ofrojnë një shkëlqim natyral.

Këshilla të tjera të rëndësishme

Përveç aplikimit të produkteve të jashtme, duhet të konsumoni fruta dhe perime të stinës (si shalqiri, uji i kokosit, karotat, spinaqi, patatet e ëmbla etj.) për të mbajtur trupin të hidratuar nga brenda. Gjithashtu, shmangni prekjen e fytyrës çdo herë dhe kur e bëni këtë, lani gjithmonë duart për të parandaluar infektimin bakterial. Për më tepër, gjithmonë thajeni djersën me një peshqir pambuku gjatë djersitjes së tepërt.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor