Menu për festa 16 Prill 2022

Vezë ndryshe për Pashkë

Menu për festa

PËRBËRËSIT:


• disa kokrra vezë të ziera – në bazë të personave

• 1 panxhar i vogël i zier

• djathë Philadelphia ose djathë tjetër kremoz i ngjashëm me të

• kripë e piper sipas nevojës

PËRGATITJA:

I ndajmë vezët me thikë në mes, u heqim të verdhën dhe i hedhim në blender bashkë me panxharin e prerë në kubikë, djathin kremoz, pak kripë e piper. I grijmë për pak sekonda derisa të kemi një masë homogjene dhe kremoze.

E ruajmë në frigorifer që të ngurtësohet deri në çastin që do të mbushim të bardhat e vezëve.

E hedhim kremin në një qese pastiçerie dhe me të mbushim të bardhat e vezëve. Nëse nuk keni qese pastiçerie mund të përdorni një lugë të vogël.

Shërbehet për person: 6-8

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor