Keshilla bukurie 22 Prill 2022

Buzët në formë zemre: teknika e fillerit më e kërkuar e momentit

Keshilla bukurie

Irina Shayk, por edhe Megan Fox: kanë të përbashkët të ashtuquajturat “Buzët ruse”, një formë buzësh që raportohet të jetë teknika më e kërkuar për momentin në Evropë.
Tashmë që maskat nuk po mbahen më në shumicën e vendeve europiane, vëmendja shkon sërish tek pjesa e gojës dhe kjo ka bërë që të shtohen ndërhyrjet në buzë. Dhe me sa duket buzët në formë zemre janë më të kërkuarat.

Kjo formë është më sensuale

Arsyeja e emrit është e lehtë për t'u thënë: forma e veçantë e harkuar e buzës së sipërme, në fakt, jo vetëm të kujton një zemër, por mbi të gjitha dizajnin e gojës së matrioshkave (kukulla ruse me buzët në formë zemre), zakonisht në formë zemre dhe të kuqe. Nuk është rastësi që Irina Shayk është ndër modelet referuese për këtë lloj ndërhyrjeje së bashku me Megan Fox.

Një evolucion magjepsës dhe sigurisht më i natyrshëm i buzëve, që nga moda e vjetër e buzëve si rosak. Me një hark të Kupidit veçanërisht të theksuar, buzët në formë zemre përftohen me një mbushës të acidit hialuronik: domethënë, me injeksione duke përdorur gjilpëra shumë të holla të kryera përgjatë konturit të buzëve vertikalisht, pingul me pjesën e sipërme.

Në fakt, sekreti është të injektoni një sasi të vogël në mënyrë që ta shpërndani mirë për të marrë rezultatin më natyral të mundshëm. E dizenjuar sipas konformitetit të fytyrës, efekti i mbushësit zgjat rreth një vit edhe pse faktorë të jashtëm si ekspozimi në diell dhe tymi kontribuojnë në përthithjen e tij.

Jo të gjithë duken mirë

Buzët në formë zemre nuk janë të përshtatshme për të gjithë: për shembull, ato nuk rekomandohen për fytyrat me tipare mjaft të theksuara ose veçanërisht të zgjatura.
Këto lloj buzësh tentojnë t'u japin hijeshi fytyrave të vogla, me hundë të vogla dhe mollëza të larta, gjë që është shumë e ngjashme me fytyrën natyrale të grave ruse. Megjithatë, nuk rekomandohet për ato me fytyrë dhe tipare më të theksuara dhe me buzë shumë të holla, sepse do të ishte një ndryshim shumë i detyruar. Për më tepër, ky trajtim gjithashtu përgjithësisht nuk rekomandohet për gratë mbi 40 vjeç, thjesht sepse ato kanë më shumë nevojë për të ripërcaktuar konturin e fytyrës.

Pse pëlqehen këto lloj buzësh? Fenomeni “Fytyra e vajzës së pasur”.

Rritja e buzëve ruse përshtatet brenda fenomenit më trendi të momentit, atij të "Fytyrës së vajzës së pasur". Në fakt, vitet e fundit ka pasur një bum të kërkesave për ndërhyrje kirurgjikale nga më të rinjtë, të cilët, duke ndjekur trendet e momentit, kanë zgjedhur ndërhyrjet që i bëjnë të duken si të famshëm.
Dhe të kesh buzë të plota është pjesë e "kanunit estetik bashkëkohor", në kurriz të atyre më të hollave si buzët e Jennifer Aniston apo Kate Middleton. Për shumë nga këto është faji i mediave sociale: në Instagram dhe TikTok ka shumë video që tregojnë vetë ndërhyrjen, me këshilla për sasinë e nevojshme të acidit hialuronik dhe foto të trajtimit para/pas .

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor