Pjata kryesore 24 Prill 2022

Supë kremoze me kungull dhe gjethe mente

Pjata kryesore

Përbërësit për 4-6 vetë: 8 kunguj, 10 gjethe mente ose sipas dëshirës, 4-5 racione djathë “bebe”, 1 gotë qumësht me yndyrë (250 ml), 1 litër lëng perimesh të valuar, kripë, piper.

Përgatitja:

Kungujt e larë, i presim në copa të mëdha. I vëmë në një tenxhere me
lëngun e perimeve të valuar dhe i lëmë në zjarr për 20 minuta afërsisht.I grijmë kungujt bashkë me lëngun e tyre, shtojmë qumështin sa të bëhen
si masë kremoze, shtojmë djathërat të prera në copa të vogla, gjethet e mentës dhe e rregullojmë për kripë e piper. I grijmë përsëri derisa të përftojmë një masë kremoze dhe e shërbejmë menjëherë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor