Mirëqenie / 25 Prill 2022, 15:49

Buzë voluminoze e mishtore pa ndërhyrje, provoni këto metoda në shtëpi

Buzë voluminoze e mishtore pa ndërhyrje, provoni këto metoda

Asgjë nuk është më e dhimbshme se buzët e thata dhe të ashpra. Sigurisht, ju mund të aplikoni një zbutës, por pasi të ketë kaluar pak orë, do të riktheheni aty ku ishit. Kur aplikoni buzëkuq, tekstura e pabarabartë bëhet shumë më e dukshme.

Pikërisht atëherë vijnë në ndihmë pastrimet e thella të buzëve, të cilat largojnë qelizat e vdekura të lëkurës për t'i zbutur dhe hidratuar ato. Sbrub-et janë gjithashtu një teknikë e shkëlqyer për të përgatitur buzët tuaja për buzëkuq, nuanca dhe shkëlqim.

Skrub buzësh me kafe

Kafja është edhe një eksfolues i shkëlqyer. Kafeina që gjendet në llumin e kafesë stimulon qarkullimin e gjakut, gjë që bën që ngjyra e buzëve të shkëlqejë. Bëni një pastë nga pluhuri i kafesë duke e kombinuar me sheqer dhe vaj kokosi. Më pas aplikojeni në buzët tuaja.

Scrub me sheqer kaf

Kjo është pa dyshim metoda më e thjeshtë për të hequr lëkurën e vdekur. Për shkak se scrub-et e blera në dyqan mund të jenë të ashpra në buzët tuaja, ndonjëherë është më e mençur t'i përmbaheni kurave shtëpiake të modës së vjetër. Gjithçka që ju duhet të bëni është të përgatisni eksfoliantin tuaj të sheqerit kaf dhe ta kombinoni me mjaltë organik dhe disa pika vaji esencial. Lajeni me ujë të ngrohtë pasi e fërkoni butësisht në buzë me lëvizje rrethore. Mos harroni të aplikoni zbutës buzësh më pas.

Scrub me luleshtrydhe

Luleshtrydhet kanë një aromë të këndshme që ju bën të mendoni për pranverën. Ato përmbajnë vitaminë C, e cila mund të ndihmojë në zbutjen e strukturës së buzëve tuaja dhe mbrojtjen e tyre nga dielli. Si rezultat, ky scrub do t'i mbajë buzët tuaja të të mbushura. Kjo është pikërisht ajo që duam! Do t'ju duhet vaj ulliri, sheqer, luleshtrydhe dhe mjaltë për të bërë këtë pastrim buzësh. Përziejini të gjitha dhe aplikojeni në buzë.

Horoskop