Mirëqenie / 12 Gusht 2020, 14:39

Çfarë duhet të hani e të pini nëse jeni helmuar

Çfarë duhet të hani e të pini nëse jeni helmuar

Simptomat e helmimit ushqimor janë të ndryshme për çdo person. Disa përjetojnë spazma në stomak, kurse të tjerë të vjella dhe diarre. Marrje mendsh dhe dehidratim janë gjthashtu simptoma të helmimit ushqimor.

Çaj mente

Mentja është shumë efikase për ata që vvuajnë nga helmimi ushqimor pasi qetëson spazmat dhe dhimbjet. Për dhimbjet e stomakut, përgatisni një filxhan çaj me mente.

Uthull molle

Uthulla e mollës qetëson traktin gastrointestinal për shkak të natyrës së saj alkaline. Është perfekte për të parandaluar shumimin e mikroorganizmave që shkaktojnë helmimin ushqimor.

Ujë

Diarreja është një nga efektet e helmimit ushqimor. Gjatë kësaj kohe, trupi tenton të humbasë ujë dhe të dehidratohet. Pirja e ujit ndihmon trupin të hidratohet. Gjtihashtu eliminon toksinat dhe bakteret e tjera dhe do të përshpejtojë shërimin.

Limon

Aciditeti i limonit vret bakteret e këqija duke përshpejtuar shërimin nga helmimi ushqimor. Përgatisni një lëng me limon, ujë dhe shtoni pak mjaltë. Mund të shtoni limon edhe në çajin tuaj mem ente.

Mollë

Mollët kurojnë urthin dhe parandalojnë acidin refluks. Ato përmbajnë gjithashtu disa substanca që eliminojnë bakteret shkaktare të diarresë dhe mikroorganizmat që japin dhimbje stomaku.

Banane

Kalumi ndihmon në lehtësimin e efekteve anësore të helmimit ushqimor. Gjithahtu ju ndihmojnë të merrni veten shpejt.

Borzilok

Gjethet e borzilokut të kombinuara me pak mjaltë janë një trajtim efektiv për infeksionet e fytit dhe stomakut. Do të ndjeni lehtësim brenda disa orësh.

Kumin

Farat e kuminit qetësojnë lëngjet e stomakut. Shtoni disa fara kumini në supën tuaj për t’u shëruar më shpejt.

Xhinxher

Xhinxheri është i njohur për efektin e tij kundra sëmundjeve të traktit tretës. Së bashku me një lugë mjaltë, është një trajtim efektiv për dhimbjen dhe trajtimin e inflamacionit.

Horoskop