Kuzhina / 27 Prill 2022, 15:56

Ju pëlqejnë vezët e ziera, por keni bezdi t'i qëroni; kjo metodë do t'ju shpëtojë/ VIDEO

Ju pëlqejnë vezët e ziera, por keni bezdi t'i qëroni;

Nëse ju pëlqejnë vezët e ziera shumë, por bezdiseni nga gjithë përpjekja për t'i qëruar, pjekja e tyre në furrë mund të jetë zgjidhja perfekte. Një video e njohur e TikTok nga @jamiefielding_, e cila kishte mbi 729,000 pëlqime që nga e mërkura, reklamon një metodë për vezët e ziera pa i qëruar ato. Le të shohim nëse ishte vërtet aq e lehtë sa tingëllon. Gjithçka që ju nevojitet janë vezë dhe 2 enë pjekjeje (tavë).

Filloni duke përdorur një pecetë për të lyer një tepsi me pak vaj përpara se të thyej shtatë vezë për t'i shtruar në fundin e tavës. Për t'u siguruar që vezët të gatuhen në mënyrë të barabartë, vendoseni tavën me vezët në një tavë më të madhe qelqi. Më pas mbusheni enën më të madhe me ujë deri në nivelin e vezëve.

Ju pëlqejnë vezët e ziera, por keni bezdi t'i qëroni;

Ju pëlqejnë vezët e ziera, por keni bezdi t'i qëroni;

Ju pëlqejnë vezët e ziera, por keni bezdi t'i qëroni;

Udhëzimet në TikTok thanë që të piqni vezët për 30 minuta. Por nëse përdorni tavë qelqi, mund të nevojitet pak më shumë kohë.

Kjo metodë është jashtëzakonisht e lehtë dhe shmang plotësisht nevojën për të qëruar lëvozhgën e tyre. I vetmi paralajmërim për gatimin e vezëve në këtë mënyrë është se ato nuk e ruajnë formën e tyre cilindrike. Por është metoda perfekte për sallatën me vezë ose ndonjë recetë ku gjithsesi do të copëtoni vezët e ziera.

Ju pëlqejnë vezët e ziera, por keni bezdi t'i qëroni;

Horoskop