Guide per shendetin 29 Prill 2022

Dhimbja e shpinës te nënat me fëmijë të vegjël është e zakonshme, por ky rast do t’ju bëjë të mos e neglizhoni më

Guide per shendetin

Një nëne të re iu tha se qëndrimi i saj i keq ndërsa punonte nga shtëpia ishte fajtor për dhimbjen e shpinës. Por Ellie Chandler u habit kur zbuloi se në të vërtetë ishte një tumor i madh në madhësinë e kokës së një foshnje në bazën e shtyllës kurrizore të saj. 25-vjeçarja pretendoi se fillimisht kishte dhimbje shpine pasi lindi binjakë në dhjetor 2019. Ajo tha se shkoi disa herë te mjekët, por iu tha të merrte qetësues dhe të blinte një jastëk mbështetës.

Mjekët menduan se kjo ishte thjesht për shkak të qëndrimit të keq nga ulja në tryezën e saj në shtëpi. Ish-oficerja shkoi te një specialist ortoped dhe bëri një radiografi të qartë, derisa gjinekologu ndjeu masën e madhe brenda saj disa javë më vonë. Pas testeve urgjente, nëna e dy fëmijëve u diagnostikua me një tumor të rrallë me qeliza gjigante në bazën e shtyllës kurrizore, i cili ishte rritur aq shpejt sa kishte nevojë për një kateter. Ajo tani përballet me muaj trajtim intensiv, me injeksione mujore për të zvogëluar tumorin me shpresën se do t'i nënshtrohet një operacioni të rrezikshëm për ta hequr atë përfundimisht.

“Dhimbja ishte aq e madhe në atë moment sa nuk mund të flija, nuk mund të ulesha, po vozisja për në punë dhe po qaja në makinë disa ditë sepse më dhimbte shumë. Nga aty, u shtrova në spital për rreth një javë ku më bënë një biopsi. U kthye si një tumor me qeliza gjigante, i cili nuk është kanceroz. Për shkak të vendit ku ndodhet imja, në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore, ka aq shumë hapësirë ​​sa mund të bëhet masive përpara se të filloni të përjetoni simptoma. Tumorët me qeliza gjigante janë mjaft të zakonshme tek të rinjtë, në të njëzetat, të tridhjetat dhe të dyzetat. Mjekët nuk mendojnë domosdoshmërisht se do të jetë një tumor sepse je i ri dhe i shëndetshëm, ata mendojnë së pari për gjëra të tjera”.

Ellie, e cila tani nuk është në gjendje të punojë për shkak të gjendjes së saj, ka mbetur jashtëzakonisht e frustruar që profesionistët nuk e dalluan tumorin. Ajo po i paralajmëron të rinjtë se dhimbja e shpinës është “me të vërtetë jo normale” dhe shpreson se historia e saj do t'i ndihmojë njerëzit të kërkojnë përgjigje. Ellie tha: “Unë me të vërtetë kalova dhe ende po kaloj nëpër faza të ndryshme të pikëllimit. Në fillim isha vërtet e zemëruar dhe e frikësuar. Pas kësaj, isha shumë e zemëruar që shkova te kaq shumë mjekë të ndryshëm dhe askush nuk e kapi këtë. Kam sjellë simptoma të “alarmit të kuq”. Dhimbja e shpinës nuk duhet të konsiderohet me të vërtetë normale për të rinjtë, por në përgjithësi është.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor