Modë / 3 Maj 2022, 10:56

Kim Kardashian risjell Marilyn Monroe në "Met Gala", humb 7 kilogramë për të veshur fustanin e saj

Kim Kardashian risjell Marilyn Monroe në "Met Gala", humb 7

Kim Kardashian risolli Marilyn Monroe në tapetin e kuq të Met Gala të hënën. Ajo huazoi fustanin e përshtatshëm të Monroe-së, për natën më të madhe të modës. Monroe e veshi fillimisht fustanin për t'i kënduar "Happy Birthday" presidentit të ndjerë John F. Kennedy në vitin 1962 në një mbledhje fondesh në Madison Square Garden.

“Ideja më erdhi vërtet pas galasë në shtator të vitit të kaluar”, tha Kardashian për Vogue. "Mendova me vete: "Çfarë do të kisha bërë për temën amerikane nëse nuk do të kishte qenë pamja Balenciaga? Cila është gjëja më amerikane që mund të mendoni?" Dhe kjo është Marilyn Monroe”.

Kardashian ishte aq e përkushtuar ndaj pamjes së saj Marilyn Monroe, saqë leu edhe flokët bionde. Ajo tha se ishte frymëzuar për të përqafuar temën e natës "In America: Antology of Fashion" duke rikrijuar një nga momentet më ikonike në jetën e Monroe.

"Në ditët e sotme, të gjithë veshin fustane të tejdukshme. Por atëherë nuk ishte kështu", tha Kardashian. "Në njëfarë kuptimi, është fustani origjinal i zhveshur. Kjo është arsyeja pse ishte kaq tronditëse".

Sipas People, fustani fillimisht kushtonte 12,000 dollarë dhe u ble në një ankand nga Ripley në vitin 2016 për 4.81 milionë dollarë. Për shkak se u shit me atë çmim, ajo vendosi një rekord botëror Guinness për veshjen më të shtrenjtë të shitur në ankand, sipas Ripley's.

Kardashian i tha Vogue se kur e provoi për herë të parë fustanin, njerëzit me doreza duhej ta ndihmonin ta vishte, sepse ishte shumë delikat. Ajo gjithashtu tha se humbi 7 kilogramë në tre javë vetëm për t'u siguruar që ajo të mund ta vishte.

Horoskop