Guide per shendetin 3 Maj 2022

Keni vazhdimisht dhimbje shpine, provoni këto 7 metoda për ta lehtësuar

Guide per shendetin

Me stilin tonë të jetesës, lodhjen e përditshme në punë, qëndrimin në kupmjuter e celular, dhimbja e shpinës është bërë shumë e zakonshme. Por, kjo nuk do të thotë se është normale. Po ju tregojmë disa këshilla dhe truke që mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni dhimbjet e sikletshme të shpinës.

Provoni masazhin e këmbëve

Përveçse ka efet qetësues, masazhi i këmbëve mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të shpinës. Ekziston një zonë reflekse e lidhur me shtyllën kurrizore e vendosur në këmbët tuaja, dhe masazhimi i saj mund të lehtësojë dhimbjet e bezdisshme të shpinës. Vendosni gishtat e mëdhenj në harkun e brendshëm të këmbës dhe shtypni ato lart e poshtë shputave të brendshme të këmbëve tuaja për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në nervat e shpinës.

Pini një gotë qumësht me shafran Indie

Shtimi i disa ushqimeve anti-inflamatore në dietën tuaj është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për të reduktuar reagimet e dhimbshme në trupin tuaj. I njohur për vetitë e tij antioksiduese dhe anti-artritike, shafrani i Indisë mund t’ju ndihmojë të mbani larg dhimbjet e shpinës.

Bëni një dush të ngrohtë

Një dush i ngrohtë mund t’ju ndihmojë të qetësoheni pas një dite të ngarkuar dhe të largoni të gjithë stresin. Për shkak se uji i ngrohtë redukton spazmat e muskujve, mund t’ju ndihmojë të harroni ndjesitë e dhimbshme në shpinë.

Shkoni në shtrat herët

Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor nëse shpesh keni dhimbje shpine. Për shkak se indet e trupit tuaj shërohen kur flini, gjumi është thelbësor për të mbajtur shpinën tuaj të shëndetshme.

Reduktoni marrjen e kafeinës

Kafeina mund të shkaktojë tension në muskuj, të shkaktojë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe përfundimisht të çojë në dhimbje kronike. Pirja e tepërt e kafesë mund të ndikojë gjithashtu në gjumin tuaj, i cili, nga ana tjetër, mund të shkaktojë më shumë ngurtësi në shpinë.

Zgjidhni këpucë të rehatshme

Nëse vishni taka të larta çdo ditë, kjo mund të jetë arsyeja e dhimbjes së shpinës. Për shkak se takat e larta ndryshojnë qendrën tuaj të gravitetit dhe bëjnë presion në shtyllën kurrizore, ato mund të kontribuojnë në dhimbjen e shpinës dhe madje të shkaktojnë probleme me qarkullimin.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor