Kuzhina / 22 Qershor 2015, 08:01

Makarona me salmon dhe bizele

makpan
Përbërësit për 4 persona:

  • 350g makarona flutur
  • 200g salmon i tymosur
  • 250g bizele konserve ose të freskëta të ziera paraprakisht
  • 1 qepë e vogël jo djegëse
  • 30g gjalpë
  • 150ml pana
  • 100g djathë Philadelphia
  • 1 lugë salcë domatesh
  • arrë moskat
  • kripë

Përgatitja: Vëmë makaronat të ziejnë në tenxhere me ujë të kripur dhe ndërkohë përgatisim salcën. Në një tigan të madh skuqim qepën me gjalpin, shtojmë bizelet e kulluara nga lëngu i konservës dhe salmonin të
prerë në copa. I skuqim për disa minuta në flakë të mesme, shtojmë panën, pak kripë, arrë moskat dhe salcën e domateve. I lëmë të marrin valë, pas pak minutash fikim zjarrin, shtojmë djathin Philadelphia, e përziejmë dhe e lëmë mënjanë. Kur makaronat të jenë zier, i kullojmë, i hedhim te tigani ku kemi përgatitur salcën dhe i përziejmë për një minutë në flakë të ulët. I shërbejmë menjëherë.

Nga: Linda Fishta

Horoskop