Probleme te perditshme 9 Maj 2022

I keni të gjithë në shtëpi, por e dini që këto 5 produkte mund t'i përdorni për të zgjidhur problemet e përditshme

Probleme te perditshme

Shtëpia jonë shpesh është plot me “thesare” të çmuara që mund ta bëjnë jetën tonë më të lehtë në një çast. Me vetëm disa këshilla dhe truke, ju mund të kapërceni të gjitha llojet e shqetësimeve të vogla që të gjithë ne me siguri do të hasim në një moment. Do të habiteni se si mund t’I zgjidhin problemet tuaja këto produkte që i keni në shtëpi.

Për t'ju ndihmuar të kurseni kohë dhe para dhe për ta bërë jetën tuaj të përditshme pak më të lehtë, Bright Side përpiloi një listë me përdorime të zgjuara për produktet e zakonshme që ndoshta i keni tashmë në shtëpinë tuaj.

1. Uthull molle

Meqenëse uthulla e mollës vepron si një antibiotik natyral, ajo mund të jetë një zëvendësim fantastik për deodorantin e prodhuar nga fabrika. Një përzierje e pjesëve të barabarta të uthullës së mollës dhe ujit të lyer në një top pambuku mund të pastrojë në mënyrë efektive lëkurën tuaj nga bakteret që shkaktojnë erën nën krahë. Mund ta ruani përzierjen edhe në një shishe sprej për aplikim të lehtë sa herë që ju nevojitet.

Një tjetër gjë që mund të bëni është të shtoni xhel aloe vera në përzierje. Kjo do të ndihmojë uthullën  të futet më thellë në shtresat e lëkurës, dhe ju do të merrni të gjitha përfitimet hidratuese nga aloe.

Përdorni uthullën e mollës si deodorant. Kjo pasi uthulla është e biodegradueshme dhe është e shkëlqyer  për të hequr bakteret, papastërtitë dhe depozitat minerale. Mund ta përdorni për të hequr aromat nga rrobat duke shtuar një filxhan uthull sa herë lani rroba. Uthulla lehtëson edhe lemzën. Perziejeni me pak ujë dhe do shikoni që do të shpëyoni nga lemza në një kohë më të shkurtër.

2. Ketchup

Përdoreni si korrigjues të ngjyrës së flokëve. Aciditeti në domate mund të ndihmojë në balancimin e niveleve të pH në flokët tuaj, gjë që e bën atë një korrigjues të shkëlqyeshëm, natyral të ngjyrave. Në teori, ngjyra e saj natyrale e kuqe mund të ndihmojë në heqjen e bronxisë pas një seance të dështuar të lyerjes së flokëve. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni këtë salcë të disponueshme gjerësisht në flokët tuaj, ta përhapni në mënyrë të barabartë dhe ta lini për 20-25 minuta. Sipas atyre që e kanë provuar, mund të veprojë si një shampo urgjente.

Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të neutralizuar tonet në lëkurën tuaj pasi jeni larë në pishinë.Për të hequr grumbullimin e klorit, thjesht vendosni një shtresë të trashë salcë domate ose ketchup në majë të kokës, përhapeni në mënyrë të barabartë në majat e flokëve, vendosni një kapak dushi dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30-90 minuta.

Mund ta përdorni si një ilaç shtëpiak për pickimin e mushkonjave. Natyra acidike dhe e kripur e ketchup-it ose salcës së domates mund të ndryshojë pH-në e lëkurës dhe të zvogëlojë inflamacionin. Kjo është arsyeja pse aplikimi i ketchup-it në pickimin e mushkonjave dhe lënia e tij për disa minuta mund të sigurojë lehtësim të përkohshëm.

3. Aspirina

Përzieni një aspirinë të grimcuar me shampo për të hequr zbokthin. Një nga përbërësit kryesorë të aspirinës është acidi salicilik, i cili përdoret zakonisht edhe në shampo kundër zbokthit. Acidi salicilik mund të nxisë eksfolimin e thekoneve të tepërta të zbokthit, të zvogëlojë inflamacionin e lëkurës së kokës dhe të parandalojë grumbullimin e yndyrës, gjë që e bën atë një produkt fantastik SOS për parandalimin e zbokthit.

Aspirina mund të mbrojë bimët në shtëpinë tuaj. Përbërësit në këtë ilaç të përdorur zakonisht kanë aftësinë për të aktivizuar mekanizmin mbrojtës natyror të bimëve dhe për të parandaluar rritjen e kërpudhave. Mund të përmirësojë gjithashtu shkallën e rritjes së kopshtit tuaj dhe bimëve të brendshme. Thjesht shpërndani një aspirinë në një gallon ujë dhe përdorni përzierjen për të spërkatur bimët tuaja. Çuditërisht, aspirina gjithashtu mund të ndihmojë në zgjatjen e jetës së luleve të freskëta.

4. Pastë dhëmbësh

Pasta e dhëmbëve mund të përdoret për të parandaluar mjegullimin e pasqyrave tuaja. Për ta mbajtur pasqyrën e banjës tuaj të pastër dhe pa mjegull edhe pasi të dilni nga dushi, thjesht aplikoni një shtresë pastë dhëmbësh jo xhel në sipërfaqen e pasqyrës. Fshijeni para se të filloni shfaqjen.

Përveç kësaj, pasta e dhëmbëve mund të heqë shenjat e shkumësave nga muret, të lustrojë metalin dhe argjendin, madje edhe të pastrojë një hekur të fortë. Aplikoni një shtresë pastë dhëmbësh në fund të hekurit të rrobave tuaja kur është i ftohtë, fshijeni atë me një leckë dhe shpëlajeni për ta bërë hekurin tuaj të shkëlqyeshëm dhe pa pluhur.

5. Gazeta

Largoni erën e keqe duke përdorur gazeta. Çuditërisht, gazeta juaj e mëngjesit mund të bëjë mrekulli si një largues i aromave nga sirtarët, dollapët, këpucët dhe madje edhe frigoriferi juaj. Thjesht futni një sasi bujare gazete të thërrmuar në secilën këpucë. Karboni i përdorur në printim bën një punë të shkëlqyer në thithjen e aromave dhe vetë letra është e shkëlqyer për të hequr lagështinë e tepërt.

Gazeta e vjetër mund të përdoret gjithashtu si sirtar për fruta dhe perime në frigoriferin tuaj. Vendosni fletët e gazetës në fund të sirtarit të frutave dhe perimeve dhe ajo do të thithë çdo rrëmujë nga produktet e kalbura, duke e mbajtur sirtarin dhe të gjithë frigoriferin pa erë.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor