Kuriozitete 11 Maj 2022

7 truke të përditshme që i bëjnë anëtaret e familjeve mbretërore të duken bukur në daljet publike

Kuriozitete


Ashtu si të famshmit, anëtarët e familjeve mbretërore janë gjithmonë nën objektivin e kamerës. Publiku diskuton çdo hap që ata hedhin, çdo gjest që bëjnë dhe çdo pamje që ata krijojnë. Kjo është arsyeja pse ata duhet të kujdesen për pamjen e tyre si askush tjetër. Për t'u dukur gjithmonë perfekte, zonjat e Mbretërive përdorin disa truke të vogla por të dobishme.

1. Ridizajnimi i rrobave të vjetraNdryshe nga shumë personazhe publike, Kate Middleton nuk ka kurrë turp të paraqitet në ngjarje të ndryshme me të njëjtat veshje. Për t'i bërë veshjet e saj të duken të reja dhe moderne, Kate i ridizajnon ato duke ndryshuar detaje të vogla. Në vitin 2013, dukesha u shfaq në publik e veshur me një pallto që e kishte veshur tashmë 2 vite më parë. Por këtë herë ajo kishte zëvendësuar rripin, i cili e ka bërë pamjen e përgjithshme të shkëlqejë.

Bronzer në vend të getave

Anëtarët e familjes mbretërore duhet të veshin geta me ngjyrë neutrale në ngjarjet zyrtare gjatë gjithë vitit, pavarësisht nga kushtet e motit. Kështu thotë protokolli. Por mbretëresha Letizia e neglizhon këtë rregull pothuajse gjithmonë. Në vend të kësaj, Zonja e Parë e Spanjës thjesht nxin këmbët me bronzer . Ky truk i jep lëkurës një pamje të rregullt dhe me shkëlqim.

3. Manikyr nude

Kate Middleton vështirë se mund të shihet ndonjëherë me manikyr të ndritshëm. Besohet se kjo është e gjitha për shkak të protokollit zyrtar. Ndoshta Kate i ndjek të gjitha rregullat në mënyrë të padiskutueshme, por një arsye tjetër për të zgjedhur nuancat natyrale është prakticiteti: një manikyr me nuanca natyrale qëndron i freskët për më gjatë dhe i bën  gërvishtjet e pashmangshme më pak të dukshme.

Primer në vend të bazës së grimit

Meghan Markle është një mbështetëse e pamjes natyrale dhe nuk i fsheh njollat ​​e saj të kuqërremta nën shtresat e trasha të grimit. Për këtë arsye, bashkëshortja e Princit Harry kufizohet në përdorimin e vetëm një primeri dhe aplikon një bazë grimi vetëm në disa zona të fytyrës gjatë ngjarjeve zyrtare.

Këpucë të madhësive të ndryshme

Kate Middleton duhet të kalojë disa orë në ditë me taka për shkak të pozicionit të saj. Kjo është arsyeja pse ajo është kaq e kujdesshme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e këpucëve. Dukesha zgjedh madhësinë e këpucëve të saj në varësi të modelit dhe markës. Për shembull, Kate kryesisht blen këpucë verore që janë gjysmë mase ose një masë më e madhe dhe kjo e ndihmon atë për të mos iu krijuar flluska në rast se këmbët i fryhen.


Shalle multifunksionale

Sipas protokollit, përfaqësuesit e familjes mbretërore nuk duhet të heqin veshjet e sipërme në publik. Kjo është arsyeja pse Elizabeth II dhe Kate Middleton mund të shihen kaq shpesh me pallto elegante. Dhe ndërsa ato duken absolutisht të përshtatshme në pamjet e përditshme, është mjaft e vështirë të imagjinohet të shohësh një veshje mbrëmjeje së bashku me veshjet e sipërme. Ky është momenti kur në ndihmë vjen një  shall i zakonshëm ose një pelerinë që përputhet me fustanin. Këto do t'i ndihmojnë zonat të rrinë ngrohtë edhe në mot të ftohtë pa shkelur rregullat.

Shollë shtesë për këpucët

Mbretëresha Letizia përdor një truk tjetër për të njëjtin qëllim. Për t'i bërë këpucët e saj më të qëndrueshme dhe për të parandaluar rrëshqitjen e tyre, Zonja e Parë e Spanjës u ngjit atyre shollë shtesë.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor