Guide per shendetin 12 Maj 2022

Marrja e mendve mund t'ju paralajmërojë për këto sëmundje të rrezikshme, kur duhet të shqetësoheni

Guide per shendetin

Të paktën njëherë e kemi provuar të gjithë marrjen e mendve dhe humbjen e ekuilibrit. Sipas studimeve ka shumë njerëz që ankohen tek mjeku i familjes që ankohen për këtë problem. Shkaqet, të cilat mund të jenë fizike dhe emocionale, janë po aq të ndryshme sa edhe simptomat. Marrja e mendve në vetvete nuk është sëmundje, por shenjë se diçka nuk është në rregull.

Ja kur duhet të shqetësoheni dhe cilat mund të jenë shkaqet.

Presioni i ulët i gjakut mund të jetë shkaktar i kësaj gjendjeje

Kjo ndodh përgjithësisht kur ngriheni nga divani apo nga krevati në mëngjes. Në shumë raste, shkaktar për këtë është presioni i ulët i gjakut. Zakonisht nuk ekziston rreziku i pasojave fizike afatgjata, pasi ndryshe nga tensioni i lartë, në këtë rast nuk pritet dëmtim i enëve të gjakut apo organeve. Ajo që duhet të bëni është të pini  0.5 litra ujë shpejt, dhe gjërat e kripura janë gjithashtu të dobishme. Ju gjithashtu duhet të shtriheni dhe të ngrini këmbët tuaja (p.sh. në një jastëk).

Mungesa e lëngjeve çon shpesh në marrje mendsh

Trupi ynë përbëhet nga 70 për qind ujë. Prandaj, nuk është çudi që trupi ynë del jashtë ekuilibrit kur ka shumë pak lëngje. Duhet të pini të paktën dy deri në tre litra ujë në ditë – edhe më shumë nëse është shumë nxehtë. Kjo siguron që gjaku ynë të mos trashet dhe që organet tona të furnizohen në mënyrë n e duhur.

Inflamacioni në  gojë mund të jetë shkaku i marrjes së mendve

Miliarda baktere jetojnë në gojën tonë dhe ato sigurojnë florën orale të paprekur dhe largojnë mikrobet e rrezikshme. Nëse flora e gojës është jashtë ekuilibrit, zhvillohet inflamacioni i mishrave të dhëmbëve dhe bakteret hyjnë në trup përmes enëve të gjakut. Pasojat e mundshme të paralajmëruara nga marrja e mendve mund të jenë inflamacioni i muskulit të zemrës, sulm në zemër apo edhe goditje në tru. Kini kujdes me dhëmbët që janë trajtuar në kanalet e rrënjës dhe bakteret shpesh vendosen atje, pa u vënë re.

Tensioni në qafë dhe shpatulla 

Ngarkesa të forta dhe të parregullta tendosin muskujt dhe tendinat tona. Rezultati është tensioni. Mund të shkaktojë gjithashtu marrje mendsh për shkak të shtrëngimit të nervave ose enëve të gjakut. Ndonjëherë mund të jetë pasojë edhe një hernie diskale pas saj.

Mungesa e vitaminës B12 mund të jetë shkaku

Kjo vitaminë luan një rol kyç në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ato transportojnë oksigjen përmes trupit dhe kështu e mbajnë zemrën në punë. Përveç kësaj, vitamina B12 zbërthen toksinën qelizore homocisteinë, e cila dëmton sistemin tonë kardiovaskular dhe enët e gjakut. Për parandalim duhet të hani mish viçi, peshk, produkte qumështi dhe vezë, për veganët janë një zëvendësues i mirë dhe preparate nga farmacia.

Shqetësimet dhe stresi si shkaktarë

Trishtimi dhe shqetësimi e dëmtojnë trupin tonë në planin afatgjatë. Shumë ekspertë shohin gjithnjë e më shumë probleme psikologjike si shkak të marrjes së mendve– shpesh të kombinuar me sëmundje organike. 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor