Ushqimi i ekuilibruar 16 Maj 2022

Ushqimet që nuk duhet t'i kombinoni kurrë me njëra-tjetrën

Ushqimi i ekuilibruar

Zakonisht për t'i bërë pjata tona më të shijshme kombinojmë dy ose më shumë artikuj ushqimorë. Megjithatë, ka disa ushqime që duhen ngrënë veçmas, pasi koha e nevojshme për tretjen e tyre dhe gjendja e nevojshme për tretjen e tyre janë të ndryshme. Kombinimet e këqija të ushqimeve mund të shkaktojnë dhimbje stomaku, fryrje, lodhje, gazra dhe parehati. Nëse vazhdoni të konsumoni kombinime të gabuara ushqimore për një periudhë të gjatë, mund të rezultojë në skuqje, probleme kronike të tretjes dhe erë e keqe.

1. Dy ushqime me përmbajtje të lartë proteinash

Vezët dhe proshuta janë ushqime të njohura për mëngjes, por këshillohet të shmangni këtë kombinim. Këto dy ushqime janë të pasura me proteina dhe janë të rënda për stomakun nëse konsumohen bashkë.

2. Lëng portokalli dhe qumësht

Qumështi do më shumë kohë për t’u tretur dhe kur keni qumësht dhe limon ose ndonjë agrume së bashku, qumështi mpikset. Kjo mund të çojë në djegie të gazit dhe nxehtësisë.

3. Qumësht dhe banane

Kombinimi i qumështit dhe bananes është i rëndë dhe kërkon shumë kohë për t’u tretur. Ndërsa ushqimi është duke u tretur, do të përjetoni lodhje.

4. Frutat me vaktin tuaj

Frutat treten lehtësisht nga barku, por vakti juaj mund të kërkojë më shumë kohë. Pra, derisa ushqimi të tretet, frutat gjithashtu mbahen dhe fillojnë të fermentohen.

5. Ushqim me djathë me pije të ftohtë

Kush nuk e pëlqen pica me kola? Sado që tingëllon joshëse, ky kombinim nuk është i mirë për shëndetin tuaj. Ju duhet të shmangni pirjen e një pije të ftohtë me një ushqim djathi pasi kombinimi mund të çojë në vështirësi në përthithje.

Prandaj, herën tjetër që do të uleni për të ngrënë një meze të lehtë ose një vakt, përpiquni të shmangni këto kombinime ushqimesh. Hani të sigurt për të qenë të shëndetshëm.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor