Ushqimi i ekuilibruar 25 Maj 2022

Shmangni këto ushqime pasdite nëse doni gjumë të qetë

Ushqimi i ekuilibruar

Keni vështirësi me gjumin gjatë natës? Shumë faktorë mund të jenë shkaktarë për një gjumë jo cilësor dhe ndër ta luan rol edhe dieta. Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet më të njohura që është mirë t’i shmangni pasditeve, në mënyrë që të bëni gjumë të qetë.

Mollët 

Mollët kanë rreth 13 gramë sheqerna natyrale dhe efekti i tyre në organizëm është shumë i ngjashëm me atë të kafeinës. Ndërsa përbërësit e tij lëshohen në trup, mund të ndjeni një nxitje të lehtë energjie, që është gjëja e fundit që dëshironi kur shtriheni në shtrat. Prandaj, këshillohet të hani mollën në mëngjes ose si mesvakt para drekës, në mënyrë që të keni këtë shpërthim të vogël energjie që është aq e nevojshme në mëngjes.

Domate

Ushqimet me aciditet, si domatet, duhet të shmangen në mbrëmje dhe pasdite, pasi mund të shkaktojnë probleme refluksi. Përveç domateve, ushqime të tjera me përmbajtje të lartë aciditeti janë qepa, bishtajoret dhe djathërat.

Çokollata

Përveç sasisë së madhe të sheqerit, çokollata përmban edhe kafeinë. Edhe siç e dimë të gjithë, kafeina dhe gjumi i mirë sigurisht që nuk shkojnë së bashku. Në fakt, është substanca që mund të ngadalësojë kohëzgjatjen e gjumit në fazën REM (lëvizje të shpejtë të syve) dhe kështu të nesërmen ndiheni sikur nuk keni pushuar.

Patate të skuqura

Ushqimet e kripura, të tilla si arrat dhe patatinat, dehidratojnë trupin dhe ju bëjnë më të etur. Si rezultat, gjumi juaj mund të jetë më i lehtë dhe me pushime më të shpeshta të tualetit. Në planin afatgjatë, kjo do të thotë që nëse nuk flini mirë, do të ndiheni vazhdimisht të rraskapitur dhe të lodhur. Prandaj, këshillohet të mos hani ushqime të kripura për të paktën tre orë para se të shkoni në shtrat.

Ëmbëlsirat

Sado që dëshironi diçka të ëmbël gjatë natës, është mirë ta shmangni atë, veçanërisht nëse keni probleme me gjumin. Ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri, të tilla si akullorja, ëmbëlsirat, çokollata dhe ëmbëlsira, rrisin në mënyrë dramatike sheqerin në gjak, e ndjekur nga një rënie e mprehtë. Kjo vjeshtë paralajmëron gjëndrat mbiveshkore për “diçka që po ndodh” dhe rrit nivelet e kortizolit, duke bërë që trupi të zgjohet.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor