Shendeti mendor 31 Maj 2022

Jennifer Lopez flet për herë të parë për betejën me ankthin: Më dukej sikur po humbisja mendjen

Shendeti mendor

Këngëtarja me famë botërore Jennifer Lopez u ka drejtuar fansave të saj një letër ‘On the JLo’, ku ka ndarë me ta rëndësinë e gjumit më shumë se shtatë orë. Kur ishte në të njëzetat dhe karriera e saj ishte në ngritje, puna e tepërt dhe gjumi i keq i kanë rrezikuar seriozisht shëndetin.

Ajo tregoi sesi pushimi optimal ia ndryshoi jetën dhe se edhe vetëm një natë e mirë mund ta bëjë atë të duket një dekadë më e re. Në buletin, këngëtarja 52-vjeçare siguroi se çdo natë fle nga shtatë deri në nëntë orë, por që në vitet nëntëdhjetë nuk ishte kështu.

Ajo ka shkruar se kur ishte në të 20-at, ndihej e pamposhtur. “Kishte një moment në jetën time ku flija tre deri në pesë orë në natë. Do të isha në xhirime gjatë gjithë ditës dhe në studio gjatë gjithë natës dhe dhe xhiroja video në fundjavë.”Por JLo duhej të bënte ndryshime dhe të rregullonte qëndrimin e saj pasi një sulm i madh paniku e paralizoi atë.

“Isha ulur në një rimorkio dhe e gjithë puna dhe stresi që solli me vete, së bashku me gjumin e pamjaftueshëm për t’u rikuperuar mendërisht, më kapi. Kalova nga ndjenja krejtësisht normale, në të menduarit për atë që duhej të bëja atë ditë dhe krejt papritur u ndjeva sikur nuk mund të lëvizja”.

JLo zbuloi se ajo ishte plotësisht e ngrirë dhe ishte e tmerruar sepse nuk dinte se çfarë po ndodhte me trupin e saj. Menjëherë, roja e saj e sigurisë e çoi për të vizituar një mjek. Këngëtarja pyeti nëse po e humbiste mendjen apo po çmendej. Simptomat e saj fizike e frikësuan dhe e mbushën me frikë. “Tani e di se ishte një sulm klasik paniku i shkaktuar nga lodhja, por as që e kisha dëgjuar kurrë këtë term në atë kohë”.

Mjeku që pa Jennifer në atë kohë i dha asaj disa këshilla të shkëlqyera mjekësore. Ndonëse mund të duket e qartë, ato ndryshuan jetën për JLo. Ai i tha asaj se ajo kishte nevojë për 7 deri në 9 orë gjumë, shmangi pirjen e kafeinës dhe stërvitjen.

Këngëtarja se kishte kuptuar se sa të rënda mund të ishin pasojat e injorimit të asaj që trupi dhe mendja kanë nevojë për të qenë të shëndetshëm. Ajo tha: “këtu filloi udhëtimi im drejt mirëqenies.”

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor