Kujdesi per trupin 1 Qershor 2022

Nuk vishni dot të shkurtra për shkak të kapilarëve? Kjo recetë është gjithçka që ju duhet

Kujdesi per trupin

Kapilarët janë zgjerime të venave të gjakut që shfaqen në gjymtyrët e poshtë, të cilat përveç anës estetike paraqesin rreziqe serioze për shëndetin si: trombozë, mpiksje gjaku dhe ënjtje të këmbëve. Në qoftë se keni provuar të gjitha mënyrat për të shpëtuar prej tyre, por nuk ia keni dalë mbanë, Living ka recetën e duhur për ju.

Përbërësit: 2 kokrra hudhër, 100 ml vaj ulliri dhe 1 limon i shtrydhur. 

Përgatitja: Qëroni fillimisht hudhrën, grijeni në rende ose copëtojeni në pjesë të vogla. Më pas vendoseni në një enë qelqi, ku keni shtuar paraprakisht lëngun e limonit dhe vajin e ullirit. Mbyllni enën hermetikisht dhe lëreni në një vend të errët për 48-72 orë. Pas dy a tre ditëve, filtroni lëngun e përftuar dhe masazhoni me mollëzat e gishtërinjve zonat ku keni kapilarë disa herë gjatë ditës. Masazhi duhet të jetë sa më i fortë në mënyrë që venat të zgjerohen edhe më shumë, dhe lëkura ta thithë më mirë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor