Familja / 9 Qershor 2022, 12:35

10 këshilla që do t'ju ndihmojnë të mbani gjithmonë shtëpinë pastër, çdo ditë të javës

10 këshilla që do t'ju ndihmojnë të mbani

Të gjithë do të donim ta mbanim shtëpinë të pastër por ngutja e përditshmërisë nuk na lejon t'i kushtojmë shumë kohë, të paktën jo çdo ditë të javës.

Sigurisht që ka disa mënyra për ta mbajtur shtëpinë tonë në rregull, ndiqni këshillat që ju sugjerojmë më poshtë dhe me siguri do t'ia dilni.

1. Vendosni një rutinë të përditshme

Ashtu si kur shkoni në palestër, një rutinë e përditshme është e dobishme për të pastruar pikat e ndryshme të shtëpisë tuaj. Në këtë mënyrë bëhet e mundur lehtësisht dhe në një kohë të shkurtër, gjë që do t'ju lejojë ta mbani shtëpinë të pastër në tërësi.

Për ta bërë këtë, bëni një listë të të gjitha aktiviteteve të rëndësishme që duhet të bëni, të tilla si larja e rrobave, fshirja, pastrimi, pastrimi i banjës, varja e rrobave etj.

Më pas, ndani punët e shtëpisë në 7 ditët e javës (sipas vështirësisë ose kohës që kërkojnë). Një rutinë do t'ju ndihmojë të bëni më të lehtë organizimin e shtëpisë. Gjatë fundjavës ose në ditët e lira, koha për t'iu kushtuar këtyre aktiviteteve zvogëlohet.

2.Mos grumbulloni artikuj

Është e qartë se ka sende vërtet të domosdoshme, por kur blejmë ndonjë mobilje për shtëpinë, si një tavolinë, një llambë apo ndonjë dekorim tjetër në përgjithësi, pyesni veten: a është vërtet e nevojshme? A do ta bëjë jetën time më të lehtë në ndonjë mënyrë?

Nëse përgjigja është "jo" ose lindin dyshime, është më mirë të bëni pa të. Mos harroni se sa më shumë gjëra të keni në shtëpinë tuaj, aq më shumë rrëmujë dhe papastërti do të krijohen.

3. Përdorni varëse

Nëse e keni zakon të lini çelësat, çadrën ose çantën e shpinës nëpër shtëpi, vendosni varëse në pika strategjike.Për shembull, në hyrje, në dhomën kryesore dhe, nëse keni fëmijë, edhe në dhomën e tyre. Në këtë mënyrë do të rregulloni edhe objektet që mbeten përreth gjatë ditës.

4. Rregulloni shtratin tuaj para se të largoheni

Asgjë nuk është më relaksuese sesa të gjesh shtratin të rregulluar dhe të rregullt pas një dite të vështirë pune, plus që e bën më të lehtë pastrimin e dhomës.

5.Lani enët pas çdo vakti

Pa humbur shumë ujë, është e rëndësishme të lani enët sa herë që përdoren. Një gjë vërtet e bezdisshme është gjetja e një lavamani plot me mbetje ushqimore dhe pjata të pista. Çdo anëtar i familjes mund të marrë përsipër pastrimin e enëve  duke e bërë më të lehtë mbajtjen e pastër të kuzhinës pa shumë përpjekje. Po kështu gjatë gatimit pastroni enët e përdorura për të parandaluar grumbullimin e tyre.

6. Organizoni garderobën

Edhe vetëm një çorape apo këmishë e hedhur në tokë do ta bëjë shtëpinë të duket më e çrregullt. Përdorni kosha për rroba të pista dhe të pastra, nëse nuk keni energji për t'i larë apo palosur, të paktën do të mblidhen në një vend dhe nuk do t'i japin një pamje të lënë pas dore shtëpisë.

7. Pastroni shpesh lavatriçen
Edhe pse është një pajisje të cilës i kushtojmë pak rëndësi përsa i përket pastrimit, është e nevojshme të eliminojmë erërat dhe mbetjet e tjera që grumbullohen në të. Për të mos lejuar që myku dhe kërpudhat të rriten gjithnjë e më shumë, lëreni derën e makinës larëse të hapur pas çdo cikli, në këtë mënyrë lagështia do të avullojë.

8. Lajini shpesh miqtë tuaj me katër këmbë
Qoftë mace, qen apo ndonjë kafshë që keni në shtëpi, siguroni një nivel të lartë higjienë për kafshën tuaj. Në këtë mënyrë do ta mbani të shëndetshëm dhe do të parandaloni që të ndotë mobiljet apo shtretërit; për më tepër do të shmangni infektimet nga dëmtuesit ose që shtëpia të mbushet me erë të keqe.

9. Çdo gjë në vendin e vet
Për të mbajtur shtëpinë të pastër, idealja është të vendosni gjithçka që përdorni në vendin e vet. Shtëpia do të duket më pak e rrëmujshme dhe pastrimi do të jetë më praktik.

10. Hiqni menjëherë njollat
Nëse ju është derdhur qumësht ose ndonjë lëng tjetër në sobë, në dysheme, në komodinë ose në tryezën e ngrënies, fshijeni menjëherë! Njollat ​​e thata do të jenë më të vështira për t'u hequr.

Mbajtja e shtëpisë të pastër dhe të rregullt, si dhe duke e bërë atë të duket më e mirë, siguron një jetë më harmonike dhe redukton stresin, pasi do të ndihemi vërtet rehat.

Horoskop