Kujdesi per trupin 10 Qershor 2022

Para se të blini krem për celulitin, lexoni me kujdes etiketën, ja çfarë duhet të përmbajë

Kujdesi per trupin

Përbërësit e kremrave anticelulit kanë ndryshuar me kalimin e kohës. Kështu, sot është e mundur të gjenden produkte me efekte interesante kundër këtij problemi. Cilat janë opsionet më të mira?

E po, në fakt ka disa formula që kanë efekte pozitive në reduktimin e pamjes së lëkurës së portokallit. Megjithatë, në përgjithësi, këto duhet të shoqërohen me një stil të shëndetshëm jetese. Nëse jeni të interesuar t'i provoni, më poshtë ju zbulojmë substancat më të rekomanduara.

Pse shfaqet celuliti?

Celuliti shfaqet kur qelizat dhjamore shumohen së tepërmi, gjë që shkakton shtrirjen e fibrave dhe formimin e kaviteteve. Nga jashtë, kjo perceptohet si parregullsi, në formën e gropave ose vrimave.

Zonat ku zhvillohet zakonisht janë ato ku grumbullohet më shumë yndyrë, si p.sh: vithet, kofshët, barku, krahët.

Edhe pse ky nuk është një problem ekskluziv për gratë, vlerësohet se pannikulopatia edematoze fibrosklerotike, siç quhet celuliti, prek më shumë se 70% të grave. Megjithatë, kjo nuk ka të bëjë fare me moshën dhe as me mbipeshën, pasi mund të ndodhë edhe te të rinjtë apo të dobëtit.

Shkaku i saktë i tij nuk është përcaktuar. Megjithatë, hormonet që rregullojnë aftësinë për të ruajtur yndyrën, dihet se janë kryesisht përgjegjësë. Faktorë të tjerë ndikues janë si më poshtë:

•mënyrë jetese sedentare;

•çrregullime të qarkullimit të gjakut;

•ngrënia e ushqimeve të caktuara (të cilat tentojnë ta përkeqësojnë problemin);

•lodhje;

•zakonet posturale.

Përbërësit që duhet të përmbajnë kremrat kundër celulitit:

Një shumëllojshmëri e gjerë metodash mund të përdoren për të luftuar celulitin; mesoterapia, karboksiterapia, kavitacioni, radiofrekuenca dhe liposuksioni. Gjithashtu është e mundur të ndërhyhet me medikamente, dieta, rutina të ushtrimeve dhe trajtime natyrale.

Në veçanti, kremrat rekomandohen si ndihmës për të reduktuar pamjen “bosh” të lëkurës. Disa veprojnë si stimulues, duke ndihmuar në metabolizimin e yndyrës; të tjerat, nga ana e tyre, konsiderohen frenuese, pasi parandalojnë akumulimin e lipideve.

Por cilët janë përbërësit më të mirë për kremrat kundër celulitit? Le të shohim në detaje substancat me efektet më interesante.

1. L-karnitinë

Është një aminoacid që gjendet natyrshëm në trup. Ju mund të merrni një tepricë nëse merrni një kapsulë, shurup ose suplement injektues. Përdoret për të djegur dhjamin, për të rritur masën muskulore ose për të përmirësuar performancën sportive.

Po kështu, L-Carnitine është një përbërës në kremrat kundër celulitit. Në këtë kuptim, sipas studimeve, konsiderohet si një reduktues efektiv, pasi nxit procesin e djegies së yndyrës kur përdoret në nivel lokal.

2. Retinol

Retinoli, përveçse është i pasur me vitaminë A, konsiderohet si një antioksidant i fuqishëm. Kështu, neutralizon radikalet e lira që shkaktojnë dëme në qelizat e lëkurës. Shpesh gjendet në produktet që përdoren për të parandaluar rrudhat dhe shenjat e tjera të plakjes së parakohshme. Përveç kësaj, është një eksfoliant që depërton në lëkurë dhe stimulon aktivitetin qelizor, gjë që promovon reduktimin e celulitit.

3. Kafeina

Kafeina nuk është thjesht një stimulues kur konsumohet në filxhan. Gjithashtu nxit lipolizën qelizore duke rritur qarkullimin. Në një studim të shpërndarë në Journal of Cosmetic Science, aplikimi i një kremi që përmban retinol, kafeinë dhe ruskogjeninë tregoi një aktivitet të rëndësishëm në reduktimin e parametrave të ndryshëm që lidhen me shfaqjen e celulitit.

4. Kolagjeni dhe acidi hialuronik

Përfitimet e acidit hialuronik janë të ndryshme. I aplikuar në kremra, në kombinim me kolagjenin, hidraton dhe ushqen lëkurën. Në këtë mënyrë, promovon një pamje më të fortë dhe më të butë.

5. Vitamina E

Vitamina E mund të sigurojë mbrojtje për strukturat qelizore falë vetive të saj antioksiduese. Sipas hulumtimeve mbi efektet e saj, eliminon radikalet e lira ose parandalon formimin e tyre.

6. Bio-ekstrakte natyrore

Përbërës të tjerë që kremrat kundër celulitit duhet të përmbajnë, janë ekstraktet natyrale të disa bimëve. Midis tyre:

Aloe vera: shëruese dhe anti-inflamatore.

Ginkgo biloba: është një antioksidant dhe stimulon qarkullimin.

Gotu kola: ndihmon në mbrojtjen e indeve vaskulare.

Fisetin dhe frambione: të përftuara nga luleshtrydhet dhe mjedrat, ato stimulojnë lipolizën.

Farat e rrushit: ndihmojnë në mbajtjen elastike të lëkurës së prekur nga celuliti.

Fucus vesiculosus: është një algë e pasur me aminoacide dhe elementë gjurmë.

Ruscus aculeatus: stimulon mikroqarkullimin dhe lehtëson drenazhin limfatik.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor