Pjata kryesore 10 Qershor 2022

Byrek me kos

Pjata kryesore

Përbërësit: 6-7 petë byreku të gatshme, 2 vezë, 1 gotë kos, 1 lugë miell, 2 lugë vaj dhe 40 g gjalp të shkrirë.

Përgatitja: Me një furçë lyejmë me yndyrë tepsinë ku do pjekim byrekun. Mbledhim petët si fizarmonikë dhe i rrethojmë si në foto. Pasi kemi mbaruar me petët, rrahim vezët në një tas, shtojmë kosin, një lugë miell dhe rregullojmë me kripë. Përpara se ta hedhim këtë masë mbi petët, i spërkatim ato me vaj. Lugë-lugë njomim gjithë sipërfaqen me masën e kosit. Shtojmë gjalpin e shkrirë dhe tava është gati për tu futur në furrë. Pjekim tavën në 200 gradë, në mes të furrës për 40 minuta ose derisa byreku të marrë ngjyrë të artë. Nxirreni tavën, shkëpusni anët me thikë nëse janë ngjitur dhe kthejeni byrekun mbi një pjatancë. Shërbejeni kështu.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor