Mirëqenie / 14 Qershor 2022, 15:15

19-vjeçarja përballet çdo ditë me ofendime në rrugë, ka njërën këmbë shumë më të trashë se tjëtrën

19-vjeçarja përballet çdo ditë me ofendime në

Një adoleshente britanike përballet me komentet e vrazhda të të panjohurve në rrugë, për shkak të një problemi fizik nga i cili vuan. Didi Okoh, 19 vjeçe, vuan nga limfedema, një gjendje e rrallë mjekësore ku lëngu grumbullohet në indin e këmbës së saj të majtë, duke shkaktuar ënjtje të rëndë.

"Njerëzit shpesh ndalojnë dhe shikojnë këmbët e mia", - tha Okoh për South Ëest Neës Service në një intervistë të dhënë të hënën. “Disa madje vijnë direkt tek unë dhe më pyesin se çfarë nuk shkon me mua. Më ndaloi një grua në rrugë dhe më tha se duhet të falem”.

Okoh u diagnostikua për herë të parë me këtë gjendje të rrallë kur ishte vetëm 13 vjeçe, pasi vuri re se këmba e saj e majtë ishte rritur në 1½ herë më shumë se madhësia e këmbës së saj të djathtë.

Limfedema mund të ndodhë pa një arsye të qartë dhe shpesh është një gjendje afatgjatë ose kronike, sipas Mayo Clinic.

Okoh ka jetuar me këmbën e zmadhuar për gjashtë vitet e fundit dhe ishte subjekt i bullizmit gjatë shkollës së mesme, me shokët e klasës që e quanin "këmba e trungut të pemës". Vajza e re, e cila tani është në kolegj, mendoi se fyerjet do të ndaleshin kur ajo të rritej, por disa kalimtarë thjesht nuk njohin kufij.

“Është shumë e vrazhdë dhe më shqetësonte kur isha më e re, por tani mendoj se njerëzit thjesht nuk dinë mjaftueshëm për të dhe kanë nevojë për edukim”, - shpjegoi ajo. "Në vend që të mërzitem, unë thjesht u shpjegoj atyre se kam një problem".

Okoh pranon se ka pasur vështirësi me disa nga vërejtjet disa vite më parë, por tani po përpiqet t'i marrë ato me qetësi. "Unë kam qenë gjithmonë një person mjaft pozitiv, por pas diagnozës sime kam luftuar," shpjegoi ajo. “Ishte e vështirë kur isha rreth 15 vjeçe, pasi këmba ime po bëhej më e madhe dhe isha e vetëdijshme, por kur u bëra 18 vjeç, pësova një goditje që nuk mund të lëvizja dhe ndihesha keq për këtë sepse nuk mundesha të shkoja askund.

"Unë zgjodha thjesht ta përqafoj atë, dhe ndihem shumë më e sigurt tani",- shtoi adoleshentja luftarake.

Okoh përpiqet të gjejë xhinse dhe pantallona të shkurtra që të përshtaten me këmbët e saj të pabarabarta, por ka zbuluar stilin e saj me fustane dhe funde që mund t'i mbajë mbi gjymtyrët e saj më të mëdha.

Ajo gjithashtu i nënshtrohet terapisë për të ndihmuar në menaxhimin e ënjtjes dhe dhimbjes pasuese.

“Është një gjendje progresive; vjen në faza”, - tha Okoh. “Nëse nuk do të kisha trajtim ose do të menaxhoja gjendjen, do të ishte shumë më keq. Tani për tani, është 1½ herë më e madhe se këmba tjetër. Ndonjëherë mund të zvogëlohet kur unë e menaxhoj atë, por nuk do të jetë kurrë në të njëjtën madhësi si këmba tjetër”.

Për shkak të grumbullimit të lëngjeve, Okoh duhet të jetë e kujdesshme ndaj prerjeve ose gërvishtjeve, të cilat mund t'i shkaktojnë rrjedhje të këmës për ditë të tëra.

“Në fillim më trembi vërtet, por tani që e di se çfarë është, e kuptoj se është vetëm një pjesë e gjendjes sime”, - tha ajo. "Kam mësuar të pështatem me të".

Horoskop