Guide per shendetin 16 Qershor 2022

Ushqimet që mund të "shpëtojnë" duhanpirësit nga sëmundjet e mushkërive

Guide per shendetin

Duhanpirësit thithin duhan të përzier me grimca aerosoli dhe nikotinë. Kjo përzierje hyn thellë në mushkëri. Në mushkëri, këta përbërës të dëmshëm absorbohen në qarkullimin e gjakut. Pavarësisht ndërgjegjësimit të rritur për efektet anësore vdekjeprurëse, nuk ka pasur ulje të numrit të njerëzve që pinë duhan. Duhani vret mbi 8 milionë njerëz çdo vit.

 Dita Botërore kundër Duhanit shënohet çdo vit më 31 maj për të ndërgjegjësuar për rrezikun që lidhet me përdorimin e duhanit. Fushata vjetore është një mundësi për të reduktuar përdorimin e duhanit dhe për të mbrojtur shëndetin e njerëzve si dhe mjedisin.

Pirja e duhanit kontribuon në një sërë kanceresh dhe sëmundjesh të zemrës. Mund të shkaktojë gjithashtu ulçerë, osteoporozë (kocka të brishta), goditje në tru dhe emfizemë. Pirja e duhanit nuk është një zgjedhje e mençur, por shumë njerëz fillojnë të pinë duhan kur janë shumë të vegjël për të kuptuar pasojat, ose gjatë periudhave të stresit të madh emocional. Zakoni i pirjes së duhanit nuk është vetëm i dëmshëm për vetë duhanpirësin, por tymi pasiv dihet se është po aq i dëmshëm edhe për një jo-duhanpirës.

Ndonëse mos pirja e duhanit fare është alternativa më e shëndetshme, nëse nuk jeni gati për ta lënë duhanin, mund të bëni më të mirën për të minimizuar dëmtimin e trupit tuaj duke planifikuar vaktet tuaja rreth ushqimit që rezulton i dobishëm për mushkëritë e duhanpirësve. Këto janë gjithashtu efektive për ata që tashmë e kanë lënë duhanin, pasi lënia e duhanit nuk mjafton vetëm për të shmangur dëmtimin e mushkërive që tashmë ka ndodhur.

Domate dhe mollë

 Një studim dhjetëvjeçar i 650 të rriturve britanikë dhe evropianë sugjeron se dietat e pasura me domate dhe fruta, veçanërisht mollët, mund të përshpejtojnë shërimin e mushkërive të dëmtuara nga tymi. Studimi zbuloi se njerëzit që hanin mesatarisht më shumë se dy domate ose më shumë se tre porcione fruta të freskëta në ditë, veçanërisht mollët, kishin një rënie më të ngadaltë të funksionit të mushkërive sesa ata që hanin më pak se një domate ose më pak se një porcion fruta në ditë. Një tjetër hulumtim i publikuar në internet në revistën Thorax, zbuloi se njerëzit që hanin pesë ose më shumë porcione frutash dhe perimesh çdo ditë kishin, përkatësisht, 40 për qind dhe 34 për qind, më pak gjasa për të zhvilluar sëmundje pulmonare obstruktive kronike.

Çaji jeshil

Çaji jeshil ka një përqendrim të lartë të katekinave dhe është po aq efektiv sa domatet dhe mollët në ngadalësimin e funksionit të mushkërive që vjen me moshën dhe që përkeqësohet nga pirja e duhanit. Katekinat janë përbërës që mund të ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut, humbjen e peshës dhe mbrojtjen e trurit nga sëmundjet. Katekinat në çajin jeshil mund të shpërbëjnë dhe të lirojnë depozitat e mukusit në mushkëri. Çaji jeshil është gjithashtu i pasur me veti antimikrobike që ndihmon në përmirësimin e shëndetit të mushkërive.

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë ka veti të fuqishme anti-inflamatore, gjë që e bën atë efektiv në zbutjen e dëmeve të shkaktuara në mushkëri nga pirja e duhanit. Është kurkumina e pranishme tek shafrani i Indisë që i jep atij vetitë e forta antioksiduese, anti-inflamatore dhe antikancerogjene që mbron mushkëritë nga dëmtimet e shkaktuara nga nikotina. Tymi i cigares mund të shkaktojë inflamacion dhe pengim në rrugët e frymëmarrjes. Kurkumina mbron nga zhvillimi i sëmundjeve të tilla inflamatore të mushkërive si COPD. Kurkumina mbron mushkëritë nga kancerogjenët e pranishëm në tymin e cigares dhe parandalon zhvillimin e kancerit të mushkërive.

Xhinxheri

Xhinxheri ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në largimin e toksinave nga trakti respirator. Ai përmban shumë vitamina dhe minerale duke përfshirë kalium, magnez, beta-karoten dhe zink. Disa ekstrakte të xhinxherit dihet gjithashtu se vrasin qelizat e kancerit të mushkërive.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor