Mirëqenie / 17 Qershor 2022, 13:16

Ju është varur gjoksi? Ja disa metoda efektive për ta tonifikuar duke ndenjur në shtëpi 

Ju është varur gjoksi? Ja disa metoda efektive për ta tonifikuar

Gjoksi ndryshon shumë nga një njeri tek tjetri. Madhësia, forma dhe ngjyra janë të gjitha karakteristika trashëgimore. Por gjoksi gjithashtu ndryshon dhe rritet gjatë jetës së një gruaje.

Gjoksi i një gruaje është i përbërë nga indet e gjëndrave (që prodhojnë qumësht) dhe indet yndyror (që krijon yndyrë). Gjinjtë rriten plotësisht gjatë shtatzënisë dhe zhvillimi ndihmohet nga një kombinim i ndërlikuar i hormoneve, duke përfshirë estrogjenet, progesteronin dhe prolaktinën. 

Gjoksi i varur është tipik një gjë që vjen me plakjen, por disa zgjedhje të stilit të jetesës mund të shkaktojnë rënie të gjoksit në çdo moshë. Kur gjoksi në formë perfekte fillon të bjerë, kjo mund të ndikojë negativisht në pamjen dhe vetëbesimin tuaj. Tonifikimi i gjoksit mund të ndikohet nga mosha, menopauza, stresi mendor dhe pamjaftueshmëria e estrogjenit. Mungesa e kolagjenit, obeziteti, shtatzënia, duhani dhe faktorët trashëgues mund të kontribuojnë në këtë gjendje.

Shumë gra e injorojnë këtë ndryshim dhe ato që zgjedhin kirurgjinë duhet të jenë të vetëdijshme për efektet e mundshme negative. Natyrisht, trajtimet natyrale në shtëpi janë më të sigurtat për t'u provuar. Ne kemi vendosur një listë të disa trajtimeve në shtëpi që mund t'ju ndihmojnë të mbani gjoksin tuaj të tonifikuar: 

Vaj kashmiri. Pema e kashmirit ka karakteristika terapeutike që është përdorur për shekuj. Është një afrodiziak i fuqishëm me përfitimin e shtuar të rritjes së furnizimit me qumësht tek gratë që ushqehen me gji. Është gjithashtu një përbërës natyral kundër plakjes që ndihmon në ruajtjen e qëndrueshmërisë së gjoksit duke ruajtur elasticitetin e lëkurës. Shtrëngimi i gjoksit mund të arrihet duke masazhuar gjoksin me vaj kashmiri.

Masazh me akull: Ky mund të jetë pak shqetësues dhe t'ju japë të dridhura, por është vërtet efektiv. Merrni disa kuba akulli dhe masazhojini në mënyrë rrethore rreth gjoksit tuaj për rreth 1-2 minuta. Kjo do të ndihmojë në shtrëngimin e muskujve në atë zonë dhe luftimin e celulitit.

Konsumoni ushqimet që duhet- Shtrëngimi i muskujve kërkon marrjen e mjaftueshme të proteinave. Për të përmbushur kuotën tuaj të lëndëve ushqyese thelbësore, duke përfshirë mineralet, vitaminat dhe kalciumin, konsumoni perime si lakra, domatet, lulelakra, brokoli dhe karotat. Thjerrëzat dhe produktet e qumështit duhet të jenë të gjitha pjesë e dietës suaj të rregullt.

Masazhoni sa më shumë. Masazhi i butë ose masazhi i thellë i indeve në pika të caktuara i balancon ato. Masazhi mund të ndihmojë që gjoksi i një gruaje të bëhet më i fortë dhe më i shëndetshëm dhe të ruajë ekuilibrin e hormoneve në trupin e saj. Masazhet duhet të bëhen me kujdes, kryesisht me gishtin e madh, pasi është projektori qendror i fuqisë pranike të dorës.  Masazhoni gjoksin tuaj me vaj ulliri, bajame, kokosi, argan, avokado ose jojoba. Për të prodhuar nxehtësi, kombinoni disa pika të ndonjë prej këtyre vajrave dhe fërkojini ato së bashku. Aplikojeni këtë vaj në gjoks me lëvizje lartdhe masazhojeni për të paktën 15 minuta. Kjo do të rrisë rrjedhjen e gjakut dhe do të ndihmojë në rikuperimin e qelizave të dëmtuara. Kjo kurë duhet të aplikohet të paktën katër deri në pesë herë në javë.

Praktikoni notin. Çdo ditë, vetëm 10-15 minuta në ujë mund t'ju japin gjoksin perfekt që keni dëshiruar gjithmonë. Aktiviteti do të ngrejë natyrshëm gjoksin tuaj dhe do të tonifikojë muskujt tuaj.

Ushtrimet. Indet e gjirit nuk mund të forcohen me ushtrime, sepse u mungojnë muskujt. Nga ana tjetër, indi lidhës fijor dhe muskujt poshtë gjinjve mund të trajnohen për të përmirësuar pamjen e përgjithshme të gjoksit tuaj. Stërvitje të ndryshme të gjoksit këshillohen për të rritur forcën dhe qëndrimin e muskujve.

Joga: Joga mund të ndihmojë në ngritjen e gjoksit tuaj të varur, pavarësisht se cila është arsyeja. 

Përdorni këto teknika të  thjeshta shtëpiake për të tonifikuar gjoksin dhe për të shfaqur me krenari trupin tuaj. Mbajeni lart vetëbesimin tuaj, pa marrë parasysh sa të meta keni, sepse të metat tuaja janë ato që ju bëjnë ata që jeni. Gjithashtu, mbani në mend se asgjë dhe askush nuk është perfekt. Duhet vetëm një sy i mprehtë për të dalluar ato papërsosmëri.

Horoskop