Kuriozitete 20 Qershor 2022

Livando, vetitë "magjike" të bimës së purpurt të verës

Kuriozitete

Qetësues, relaksues, balsamik, ribalancues. Cilësitë e livandos janë pothuajse të pafundme. Nuk është rastësi që quhet "ari blu" dhe përdoret gjerësisht në botën e kozmetikës, si në kujdesin e lëkurës ashtu edhe në aromaterapi (dhe, së fundi, por jo më pak e rëndësishme, si shumë efektiv kundër mushkonjave, i përsosur për të lulëzuar në ballkon ose si një vaj esencial). Qershori është muaji i përsosur për të zbuluar këtë bimë dhe ndoshta për të humbur në fushat e pafundme të livandos.

Livando, një bimë qetësuese e gjithanshme

Me aromën klasike dhe e njohur nga të gjithë, bima e livandos ka shumë veti, disa shumë të lashta, të njohura tashmë që nga koha e romakëve të lashtë, kur përdorej për të parfumuar ujërat e banjove termale dhe hidhej në ujin ku laheshin lëkura dhe flokët.
Bimë tipike e scrub-it mesdhetar, vaji esencial, distilimi dhe parfumi nxirren nga livando. Të treja të përdorura në fushën kozmetike, ajo që e bën livandën kaq të gjithanshme dhe të pasur me veti është prania në lulen dhe gjethen e saj e linalool, një substancë që vepron në mënyrë qetësuese veçanërisht në sistemin nervor qendror.

Vaj esencial: përfitimet për lëkurën

Vetia më e njohur e livandës është qetësimi i saj, në fakt është një aleat thelbësor në luftimin e pagjumësisë dhe stresit.
Nga ana tjetër, vaji esencial, distilimi dhe parfumi kryejnë funksione të ndryshme në kujdesin e lëkurës.

Vaji esencial i livandës përdoret në produktet e kujdesit të lëkurës, veçanërisht në ato specifike për lëkurën e yndyrshme, për funksionin e saj pastrues. Në fakt, ju lejon të luftoni praninë e puçrrave dhe madje edhe akneve. Jo vetëm kaq, vaji është gjithashtu shumë gjallërues dhe ndriçues, ai ndihmon lëkurën të rifitojë tonifikimin dhe të mbajë një pamje të shëndetshme.

Qetëson irritimet e lëkurës

Distilati (lëngu i përfituar nga distilimi i bimës) me një veprim më delikat se vaji, vepron duke qetësuar dhe qetësues. Në veçanti, është ideale në verë për të qetësuar djegiet nga dielli dhe irritimet e shkaktuara nga dielli dhe uji i kripur. E përkryer edhe për lëkurën më delikate dhe të ndjeshme, e cila tenton të skuqet, pasi ka një veprim qetësues. Përveç kësaj, distilati është gjithashtu aleati ideal për të luftuar rrathët e zinj dhe qeskat për shkak të veprimit të tij dekongestant.

Parfum, për të relaksuar mendjen

Parfumi, nga ana tjetër, është ndoshta më i njohuri, edhe si një notë nuhatëse brenda një arome dhe si një "solo". Në këtë rast, në fakt, është përbërësi themelor i spërkatjeve relaksuese të përshtatshme si për pëlhurat ashtu edhe për mjedisin.
Aroma çliron të gjithë fuqinë e saj relaksuese, kur spërkatet në këllëfët e jastëkëve dhe çarçafëve para se të shkoni në shtrat, ajo gjithashtu ndihmon në qetësimin dhe relaksimin e mendjes. Për të mos u nënvlerësuar, livanda është ideale edhe për fëmijët.

Një banjë me livando me aromaterapi për të larguar negativitetin
Livando nuk përdoret vetëm kozmetikë. Që nga kohërat e lashta, livanda është njohur gjithashtu si me disa fuqi thuajse magjike, prandaj është protagoniste e riteve të pastrimit dhe anti-negativitetit. Në fakt, përveç gjumit të qetë, thuhet se i jep qetësi ambienteve shtëpiake dhe mbron nga fatkeqësitë. Një zakon i miratuar ende sot është në fakt varja e një tufe livando pas derës së përparme për të shmangur fatkeqësitë dhe fatin e keq.

Për të eliminuar “aureolat negative”, këshillohet të bëni një banjë me livando: fillimisht zieni lulet së bashku me rozmarinë dhe angjelikën, në një litër ujë. Më pas bashkohet me ujin e nxehtë të vaskës dhe zhytuni në të.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor