Orakulli i kuzhinës 21 Qershor 2022

Çaji me bishta qershish, ilaçi i gjyshes që duhet ta provoni menjëherë nëse vuani nga këto probleme shëndetësore

Orakulli i kuzhinës

I kishim pritur prej kohësh dhe tani që i gjejmë në çdo stendë të mundshme në treg, tashmë edhe me çmim të arsyeshëm, nuk mund të mos i shijojmë qershitë e para. Por në qoftë se deri më tani i keni hedhur bishtat e tyre, pasi të lexoni këtë artikull s'do e bëni më këtë gabim. Ndryshe nga ç'mund të mendoni bishtat e qershive janë një depo e vërtetë e vitaminave A, B1 dhe C. 

Hulumtimet e ndryshme shkencore kanë provuar se çaji i bishtave të qershive ndihmon organizmin të shkrijë yndyrnat e tepërta, sidomos kur e shoqëroni me një jetë aktive. Shkencëtarët pranojnë pa asnjë mëdyshje se bishtat e qershive kanë efekt diuretik dhe si rrjedhojë largojnë lëngjet e tepërta nga organizmi dhe parandalojnë formimin e gurëve në veshka. Një tjetër karakteristikë e bishtave të qershive është parandalimi i problemeve të zemrës falë uljes së tensionit të gjakut.

Ajo që duhet të bëni është vetëm të ruani bishtat e qershive dhe t’i vloni në një tenxhere ku keni hedhur një gotë ujë . Këtë çaj mund ta pini edhe të ftohtë 2-3 herë gjatë ditës për aq kohë sa të ndiheni më mirë. Provojeni për një periudhe një-dy mujore dhe do të shihni përmirësim. Gjithashtu ai ul kolesterolin e keq në gjak, largon lëngjet e tepërta nga trupi, i bën mirë mëlçisë dhe parandalon infeksionet në traktin urinar.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor