Aktualitet 30 Qershor 2022

Britanikët të pakënaqur me Familjen Mbretërore: Po shpenzojnë shumë nga taksat tona

Aktualitet

Polemika në Britaninë e Madhe mbi shpenzimet e Familjes Mbretërore. Pavarësisht humbjeve të mëdha të pësuar gjatë pandemisë dhe problemeve të tjera, Familja Mbretërore ka rritur shumë shpenzimet e saj: midis 2021 dhe 2022, mbi 102 milionë. Rreth 17 për qind më shumë se një vit më parë.

Sovranja zhgënjen britanikët me shpenzimet e saj të tepërta
Në një kohë krize të madhe ekonomike për britanikët, lajmet për shpenzimet e tepërta të sovranes dhe familjes së saj rrezikojnë të minojnë popullaritetin e madh të mbretëreshës pas jubileut. Megjithatë, familja mbretërore nuk humbi kohë për të justifikuar veten: miliona paund janë shpenzuar nga nevoja për kostot e rinovimit të Pallatit Buckingham dhe rezidencave të tjera mbretërore. Plani 10-vjeçar i ndërtimit kohët e fundit ka pësuar një rritje prej rreth 55 milion £.
Kursimet (në rënie) të Mbretëreshës Elizabeth

Humbjet e shkaktuara nga pandemia ishin më të mëdha se sa pritej. Mbyllja e rezidencave mbretërore për publikun dhe bllokimi i burimeve të tjera të të ardhurave kanë shkaktuar një deficit mbi 18 milionë paund në tre vitet e fundit, aq sa mbretëresha duhet të marrë para nga kursimet e saj. .

Britanikët janë të irrituar nga shpenzimet që konsiderohen “të tepërta”
Pas Covid-it, edhe Familja Mbretërore rifilloi gradualisht jetën si zakonisht, me udhëtime pranverore, investime dhe festa në kopshtin e pallatit. Megjithatë, një analizë e detajuar e shpenzimeve nxori në pah shuma të mëdha, të cilësuara menjëherë si “të tepërta” nga mediat britanike. Shpenzime të tilla si ato që mbretëresha Elizabeth shpenzonte mbi 46,000 £ për një udhëtim me tren në Skoci; 226,000 £ e shpenzuar nga ëilliam dhe Kate vetëm për fluturimin drejt Karaibeve marsin e kaluar; dhe 32 mijë të paguara për praninë e mbretërve të ndryshëm në premierën në Londër të filmit të fundit të James Bond, No Time To Die.
Të ardhurat e mbretëreshës, zbuloi "kontabilisti" i saj, janë ende rreth 50 për qind më pal në krahasim me vitet para pandemisë. Dhe me Grantin Sovran - shuma që qeveria i jep çdo vit Familjes Mbretërore dhe rrjedhimisht vjen nga taksapaguesit britanikë - i destinuar të mbetet në 86 milionë paund, ekspertët parashikojnë të paktën tre vjet vështirësi për Pallatin Buckingham.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor