Aktualitet 3 Korrik 2022

35 vjeçarja u hodh me beben nga kati i dytë, flet drejtori i maternitetit Sarandë "E kishte fëmijën e gjashtë, nuk mund ta nxirrja në rrugë"

Aktualitet

Një ngjarje e rëndë ka tronditur mbrëmjen e djeshme Sarandën, ku një grua 35 vjeçare është hedhur nga kati i dytë i maternitetit të qytetit bregdetar së bashku me foshnjën e saj disaditëshe. Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar së fundmi drejtori i maternitetit, zoti Tajar Lako, i cili ka pohuar se nuk bëhet fjalë për vetëvrasje, por tentativë për t’u larguar nga spitali. Ai ka treguar se nëna e kishte fëmijën e 6 beben që solli në jetë, teksa tha se nuk e kishin lejuar të dilte nga spitali, pasi nuk dihej se ku do të jetonte fëmija.

“Në datën 28 qershor rreth orës 02:20 ka lindur nga një lindje normale. Është fëmija i gjashtë. Lindja ka ecur shumë mirë dhe ka vazhduar në ditët në vazhdim trajtimi i nënës dhe fëmijës nga mjekët përkatës dhe çdo gjë në shëndetin e tyre ishte normale. Që ditën e tretë duke parë kushtet e nënës që duket pak me prapambetje, burrin e saj nuk mund ta gjenim se nuk vinte në spital u thashë infermiereve që nëse shihnin burrin e saj të vinte në maternitet ai të kontaktonte me mua. I gjithë stafi ka qenë i përkushtuar për rastin me qumësht, me rroba për fëmijën, të siguruara nga spitali.

Duke qenë se këta janë të ardhur në qytet në sezon thjesht për të lypur atëherë unë nuk mund ta nxirrja fëmijën nga materniteti se nuk dija kushtet e banimit dhe ku t’i shpinim. I ndodhur në këto kushte komunikoj me drejtorin e spitalit dhe i nisim bashkisë një shkresë zyrës së shërbimit social, madje edhe gojarisht ka folur për rastin edhe shefja e burimeve njerëzore dhe përgjigja e tyre ishte se adresa e tyre rezultonte herë në Durrës, herë në Berat herë në Gjirokastër dhe ne nuk kishim siguri se ku dhe ishim në pritje për të marrë një adresë të saktë se ku mund t’i çonim. Kjo për arsye se unë një fëmijë dy-tre ditësh që ta nxirrja në rrugë me temperaturat 40 të ditës apo të ftohta të natës, pasi këta nuk kanë banesë, nuk mund ta nxirrja”, tha Lako.

Sa i përket gjendjes shëndetësore, ai tha foshnja gëzon shëndet të plotë, teksa nëna ka disa probleme.

“Tani me nënën merret mjeku gjinekolog, mjeku ortoped, reanimatori ndërsa unë merrem me trajtimin e foshnjës. Foshnja gëzon shëndet. Nuk pati gjë se nëna pasi është kacavjerrë nga dritarja në shesh është gjetur që e kishte fëmijën të lidhur tek gjoksi dhe barku për ta mbrojtur. Nga çfarë shihet këtu nuk ka pasur tentativë të nënës për t’u vetëvrarë, por tentativë për t’u larguar nga spitali”, tha drejtori i maternitetit të Sarandës, mjeku pediatër Tajar Lako.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor