Emisionet 3 Korrik 2022

Fiks ajo që ju duhet sot, ja si të përgatisni akullore me limon në kushte shtëpie

Emisionet

Living sjell sot variantin më të thjeshtë dhe të lehtë të akullores në mënyrë që ta përgatisni në kushte shtëpie sa herë ju shkon mendja.

PËRGATITJA: lëkura e grirë në rende e 2 limonëve bio ● 100gr sheqer ● 125ml lëng limoni i sapo shtrydhur ● 500ml pana për ëmbëlsira, nga frigoriferi ● një majë thike kripë

PËRGATITJA: Në robot (vëmë funksionin e grirjes) hedhim sheqerin dhe lëkurat e limonit të grira më parë në rende dhe i përziejmë për një minutë. Shtojmë lëngun e limonit dhe e përziejmë derisa të shohim që sheqeri është tretur. Mjaftojnë 2 minuta. Shtojmë panën dhe kripën dhe e përziejmë edhe për 1-2 minuta derisa të shohim që pana po trashet dhe përzierja është bërë kremoze. E hedhim akulloren në tavë inoksi ose porcelani, por që të jetë sa më e madhe, në mënyrë që akullorja të ngrijë më shpejt. E mbulojmë me letër alumini dhe e vëmë te pjesa e ngrirjes në frigorifer. Pas 30-40 minutash e nxjerrim nga ngrirja dhe e përziejmë mirë me pirun ose me rrahësen e vezëve në mënyrë që të mos krijohen kristale akulli. E përsërisim këtë veprim pesë herë. Më pas mund ta lëmë akulloren për një natë të tërë te ngrirja dhe të nesërmen është gati. Në momentin që duam ta shërbejmë, e lëmë pak minuta në temperature ambienti.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor