Kuzhina / 12 Korrik 2022, 18:44

Nuk e keni pse e blini, ja si të përgatisni akullore me lajthi

Nuk e keni pse e blini, ja si të përgatisni akullore me lajthi

Përbërësit: 2 gota me qumësht, 300ml panna, 4 të verdha vezësh, gjysmë gote me sheqer, 1 bustinë me sheqer vanilje, 200 g lajthi, 200 g çokollatë.

Përgatitja: Si fillim thyeni vezët dhe në një tenxhere kaloni vetëm të verdhat, të cilat do t’i rrihni me telin e kuzhinës. Më pas aty shtoni edhe sheqerin dhe mundohuni të formoni një masë kremoze. Mundoheni që kokrrat e sheqerit t’i shkrini plotësisht. Tani shtoni edhe qumështin, i cili duhet të jetë me yndyrë, dhe më pas panën e ëmbëlsive dhe përsëri t’i rrihni.

Vendoseni tenxheren në zjarr dhe lëreni në zjarr mesatar. Mundohuni që ta largoni nga zjarri sapo të formohen bulëzat e para që lajmërojnë se masa po vlon. Mos harroni që masën duhet ta përzieni gjatë gjithë kohës me telin e kuzhinës, do t’ju duhet rreth 15 minuta për të gjithë procesin. Kur të shihni që masa do të ketë nisur të mpikset atëherë futeni të gjithë tenxheren në një tas me ujë të ftohtë dhe lëreni aty për disa momente. Bluajini lajthitë, por jo derisa të bëhen pluhur.

Duhet të jenë të thërrmuara, në mënyrë që të ndihen krokante kur të përgatisni akulloren. Shtojini lajthitë tek tenxherja dhe kalojeni të gjithë masën në një enë. Enën mbylleni me kapak dhe futeni në ngrirje për 30 minuta. Ndërkohë në një xhezve ngrohni 100ml pana ëmbëlsirash dhe shkrini aty çokollatën. Nxirreni akulloren nga frigoriferi dhe shtoni aty çokollatën e shkrirë, përziejeni mirë dhe futeni përsëri në ngrirje. Lëreni në frigorifer derisa masa të jetë ngrirë plotësisht.

Horoskop