Kuzhina / 14 Korrik 2022, 14:52

Një minierë e vërtetë vlerash ushqyese, ja ç'të mira i sjellin bamjet organizmit

Një minierë e vërtetë vlerash ushqyese, ja

Kur vjen puna te bamjet, njerëzit ndahen në dy kategori: ata që i pëlqejnë shumë dhe ata që u ndryshon fytyra sa i shohin dhe nuk duan t'i fusin në gojë. Bamja (Abelmoschus esculentus) është një ndër perimet më të vjetra, kultivuar 3000 vjet më parë në Etiopi, në brigjet e Nilit. Ajo është përdorur gjerësisht në kuzhinën aziatike, arabe dhe afrikane dhe është gjithashtu mjaft popullore dhe në vendin tonë. Vlerat e saj ushqyese janë të pamohueshme. Nëse nuk i dini, hidhuni një sy më poshtë:

-Ushqimi me bazë bamjesh këshillohet për gratë shtatzëna, për shkak të acidit folik që ka në përbërje. Acidi folik është jetik në zhvillimin e fëmijës mes javës së 4 dhe 12.

-Fibra që gjendet tek bamjet ndihmon në stabilizimin e nivelit të glukozës dhe kolesterolit, forcon strukturën e enëve të gjakut dhe eviton shfaqjen e akneve në fytyrë.

-Kaliumi dhe kalciumi që përmbajnë bamjet janë të nevojshme për shëndetin e mirë të zemrës dhe qarkullimin normal të gjakut.

-Një filxhan bamje përmban 0.45 mg hekur i cili ndihmon në prodhimin e hemoglobinës. 

Horoskop