Shëndeti i gruas 21 Korrik 2022

7 ushqimet që duhen shmangur kur jeni me menstruacione

Shëndeti i gruas

A ndiheni jashtëzakonisht të uritura, duke kërkuar për diçka të ëmbël një javë apo më shumë para datës së menstruacioneve? Shumica e grave dëshirojnë ushqime të ëmbla një javë para periodave.  Periodat janë një nga fazat më të vështira të çdo muaji. Qoftë një detyrë në terren apo qëndrimi ulur para kompjuterit, ditët e menstruacioneve janë të vështira për gratë nga të gjitha sferat e jetës. Dhe, për këtë arsye është e rëndësishme që të ushqehemi shëndetshëm dhe të kujdesemi për veten gjatë kësaj kohe.

Gjatë ditëve tona të menstruacioneve, dëshira është e lartë, dhe për këtë arsye ajo shishe me pije të ftohtë në frigoriferin tuaj ose ajo pako me patate të skuqura në kuzhinën tuaj duhet patjetër të presë akoma. Ushqimet e gabuara gjatë menstruacioneve mund të bëjnë më shumë dëm sesa mund të mendoni. Nga të përzierat tek të vjellat, këto ushqime të papërshtatshme mund t'ju shkaktojnë probleme të panevojshme gjatë periodave tuaja, prandaj është më mirë t'i shmangni ato.

Shumë gra nuk janë në gjendje të kontrollojnë dëshirat e tyre, të cilat mund të jenë të çrregullta dhe të vështira për t'u menaxhuar,  që do të thotë se ne tundohemi nga opsione më të pashëndetshme. Megjithatë, nëse gjejmë alternativa të shëndetshme për ushqimet e pashëndetshme, ju mund të zgjidhni problemet tuaja dhe gjithashtu të hani ushqimet e preferuara.

Ushqimet që duhen shmangur gjatë menstruacioneve:

1. Ushqimet pikante

Mund të tundoheni të hani diçka pikante, veçanërisht nëse ju pëlqejnë ushqimet e skuqura dhe ushqimet e gatshme. Ju duhet të shmangni ngrënien e ushqimeve pikante dhe të kripura pasi kripa e tepërt do të shkaktojë mbajtjen e ujit, gjë që nga ana tjetër mund të shkaktojë fryrje.

2. Ushqimet e rafinuara

Drithërat e rafinuara janë si ushqimet e tjera të përpunuara, humbasin vlerën e tyre ushqyese. Kjo i bën ato të ndërhyjnë me sheqerin në gjak dhe kontrollin e rregullt të oreksit. Pra, në vend që të kënaqeni me makarona, bukë apo peta, provoni të konsumoni drithëra.

3. Kafe

Ne të gjithë e duam filxhanin tonë të nxehtë të kafesë ose çajit në mëngjes. Disa prej nesh nuk mund të zgjohen pa pirë një filxhan kafe. Por, duhet të përpiqeni ta shmangni këtë zakon gjatë periodave tuaja. Në vend të kafes  vazhdoni të hidratoni veten në maksimum.

4. Ushqime me shumë yndyrë

Dëshironi të hani edhe hamburgerë dhe patate të skuqura dhe të konsumoni një shishe të tërë me koka-kola? Sado joshëse që mund të tingëllojë, ju duhet të qëndroni larg ushqimeve me yndyrë të lartë pasi ato ndërhyjnë kryesisht me hormonet tuaja. Ato kontribuojnë në dhimbjen e periodave dhe shkaktojnë inflamacion. Pra, është më mirë t'i shmangni këto ushqime gjatë periodave tuaja.

5. Ushqimet e përpunuara

Ju mund të pëlqeni biskotat dhe patatinat dhe do të dëshironit t'i hani. Por ato janë burimet më të mëdha të natriumit në dietën tuaj, dhe siç u tha më parë, është mirë të shmangni kripën në dietën tuaj.

6. Alkooli

Nata jashtë me shoqet  mund të presë, pasi nuk këshillohet të konsumoni alkool gjatë ditëve tuaja të menstruacioneve. Alkooli mund t'ju dehidratojë, gjë që mund të përkeqësojë dhimbjen e kokës dhe të shkaktojë fryrje. Gjithashtu mund të çojë në probleme të tretjes, të tilla si diarre dhe te përziera. Prandaj, shtyni planet me vajzat për një pjesë të mëvonshme të muajit.

7. Mishi i kuq
Mishi i kuq është i pasur me prostaglandina. Gjatë periudhës së menstruacioneve, trupi juaj prodhon prostaglandina që ndihmojnë mitrën tuaj të tkurret dhe si rrjedhim rezultojnë në rrjedhën menstruale. Por, nivelet e larta të prostaglandinës rezultojnë në ngërçe. Prandaj, këshillohet të shmangni konsumimin e mishit të kuq pasi ai është i pasur me prostaglandina.

Ushqimet që duhen ngrënë gjatë periodave

Tani që e dini se cilat ushqime duhet të shmangni, mund të përqendroheni në ato që janë të sigurta për t'u konsumuar. Uji, është e nevojshme të konsumoni shumë ujë gjatë menstruacioneve. Gjithashtu provoni të përfshini më shumë perime në dietën tuaj së bashku me pulë, peshk dhe arra.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor