Kuzhina / 3 Gusht 2022, 17:36

Speca të pjekur në furrë të marinuara me uthull, vaj dhe hudhra

Speca të pjekur në furrë  të marinuara me uthull, vaj dhe

Përbërësit: 5-6 speca, 1 patëllxhan, 4-5 thelpinj hudhër, 4-5 lugë vaj ulliri, 2 lugë uthull dhe pak kripë.

Përgatitja: Vendosim specat dhe patëllxhanin të piqen në tavë pa vaj për 30-35 minuta. I përziejmë herë pas here që të thekërisen nga të gjitha anët. Pasi të jenë pjekur grijmë hudhrat dhe hedhim 4-5 lugë vaj ulliri. Kësaj mase i shtojmë edhe 2 lugë uthull dhe pak kripë. I përziejmë mirë e mirë dhe ua shtojmë specave dhe patëllxhanëve dhe i kemi gati.

Horoskop