Mirëqenie / 4 Gusht 2022, 12:26

Konsumojeni sa më shumë, ky ushqim do t'ju ndihmojë të keni një lëkurë të re dhe pa rrudha

Konsumojeni sa më shumë, ky ushqim do t'ju ndihmojë të

Lëkura e re është e fortë, e tendosur dhe pa rrudha.Ndërsa plaket, lëkura e një personi humbet elasticitetin, një proteinë që lejon lëkurën të shtrihet dhe të rikthehet pa krijuar rrudha. Ndërsa kjo ndodh, shfaqen vija të holla dhe rrudha. Lëkura gjithashtu dëmtohet më lehtë.Avokado është plot me acide yndyrore të shëndetshme, acid folik, omega-3 dhe yndyrna të pangopura, dhe antioksidantë, si vitaminat A, C, E, K, B dhe folate.

Për lëkurë të shndritshme dhe të zhdërvjellët, ekspertët rekomandojnë të hani ushqime të pasura me antioksidantë, pasi këto neutralizojnë radikalet e lira që përndryshe do të shkaktonin stres oksidativ në lëkurë.

Avokado është një superfrut për shëndetin e lëkurës dhe mund ta përdorni vazhdimisht për të korrur përfitimet.Në fakt, avokado është përdorur prej kohësh si një përbërës heroik i bukurisë. Kjo është arsyeja pse shumë marka përfshijnë vaj, gjalpë ose ekstrakt avokadoje në formulat e tyre

Horoskop