Mirëqenie / 4 Gusht 2022, 13:03

Ju thahen shumë flokët në verë? Ja produkti që do t'ju shpëtojë nga ky problem

Ju thahen shumë flokët në verë? Ja produkti që do

Një nga të paktët përbërës të bukurisë, në mos i vetmi, që njihet në të gjithë botën dhe identifikohet me vendin e origjinës: Monoi është produkti më i madh i eksportuar nga Polinezia Franceze dhe është një sekret bukurie jo vetëm për lëkurën e butë, por edhe për flokë të thatë dhe kanë nevojë për hidratim.

Monoi, nga Tahiti, përbërësi ushqyes dhe hidratues i bukurisë

Me origjinë nga Polinezia Franceze, është përdorur për shekuj nga gratë vendase për t'i mbajtur flokët e tyre të fortë dhe të gjatë: "Në Tahitian mono'i do të thotë" vaj i parfumuar, vaj i shenjtë "dhe përftohet duke i lënë lulet e Tiare të  kopshtin e Tahiti, në vaj kokosi. Ky lloj i veçantë preparati e bën Monoin një oleolit ​​për të gjitha qëllimet.

Formula e tij e veçantë e bën atë të përshtatshëm si për epidermën ashtu edhe për flokët. "Acidet yndyrore bimore dhe antioksidantët që përmbahen në ekstraktin botanik Monoi luajnë një rol themelor në mbrojtjen e flokëve, duke luftuar efektet e dëmshme dhe tharëse të diellit, erës dhe kripës".

Prandaj, Monoi është një ilaç natyral, «një mburojë e vërtetë për flokët që mbron dhe ushqen në thellësi, duke rikthyer hidratimin dhe duke ruajtur shkëlqimin dhe butësinë e tyre. Përveçse i jep një aromë sensuale dhe dehëse.

Vetitë ristrukturuese të monoit

Të pranishme në produktet e kujdesit të flokëve, vetitë e veçanta të monoit janë për shkak të vajit të kokosit, i cili përfaqëson 99% të formulës: "Vaji i kokosit ka një strukturë kimike të veçantë, domethënë pa lidhje të dyfishta: zë më pak hapësirë ​​dhe depërton më lehtë në kutikulat e kërcellit, duke u ngjitur më lehtë në flokë ».

“Tekstura e tij e veçantë e lejon atë të përthithet më lehtë, duke kryer kështu një veprim të vërtetë zbutës në flokë, duke i bërë më të shndritshëm, duke i ushqyer nga brenda në mënyrë që të zbusë kërcitjen dhe të ngadalësojë shfaqjen e majave të çara”.

Si ta përdorni në flokë

Për shkak të formulimit të tij veçanërisht të pasur, monoi duhet të përdoret me kujdes. Duke qenë një vaj, në fakt nuk është i përshtatshëm për flokë normalë dhe të yndyrshëm, veçanërisht nëse përdoret i vetëm, sepse i lë ata shumë të yndyrshëm. Në të kundërt, është thelbësore për flokët veçanërisht të thatë që kanë nevojë për ushqim: "Në këtë rast mund të përdoret i pastër duke e aplikuar pomadën direkt në lëkurën e kokës ose duke e përhapur në fije të veçanta".

Monoi është veçanërisht i përshtatshëm në verë për t'u mbrojtur nga dëmtimet e shkaktuara nga klori dhe kripa, por edhe kur keni një  çekuilibër të lëkurës që shkakton sebum të tepërt ose zbokth. Në këtë rast, në fakt vepron duke ushqyer thellësisht lëkurën, në mënyrë që të eliminojë thatësinë, karakteristika që e bëjnë atë të përshtatshme për flokë të thatë dhe të brishtë si dhe për ato kaçurrela.

Mbrojtës dhe ushqyes
Ai gjithashtu vepron si një mbrojtës ndaj nxehtësisë: në fakt, mjaftojnë disa pika për t'u aplikuar përpara stilimit dhe tharjes për t'u mbrojtur nga dëmtimet nga tharëset dhe pjastrat e flokëve.

Horoskop