Kuriozitete 13 Gusht 2022

Një nga miliarderët më të pasur të botës na tregon gabimin që të gjithë bëjmë me paratë dhe kursimet tona

Kuriozitete

Kreu i investitorëve miliarder, Warren Buffett i cili është një nga njerëzit më të pasur në planet me një pasuri personale prej 117 miliardë dollarësh.

Warren Buffett tregon se cilat janë gabimet që bëjnë njerëzit me paratë dhe kursimet e  tyre.

Buffett shprehet se "gabimi më i madh" është "mosmësimi i zakonit të kursimit siç duhet". Ai gjithashtu vuri në dukje se "shumica e sjelljeve janë të zakonshme".

Një mënyrë për të kursyer para me lehtësi? Bëjeni automatikisht. Është një këshillë që ndoshta e keni dëgjuar mijëra herë, por kjo nuk e bën atë më pak efektive.  Vendosni transferta automatike direkt nga paga juaj në llogaritë tuaja të kursimit në intervale të rregullta. Në këtë mënyrë nuk do t'i prekni kurrë paratë, por do t'i lini mënjanë. Pastaj çdo vit, nëse mundeni, përpiquni të rrisni kursimet tuaja.

Në letrën e tij të vitit 2008 drejtuar aksionerëve të Berkshire Hathaway, Buffett deklaroi se “ çmimi është ai që paguani; vlera është ajo që merrni”.

Për të shmangur humbjen e parave duke paguar një çmim që nuk përputhet me vlerën e tij, Buffett sugjeron të kurseni para duke blerë artikuj me zbritje . “Pavarësisht nëse janë çorape apo aksione, më pëlqen të blej mallra cilësore kur janë me zbritje”, tha Buffett.

Lajmi i mirë për konsumatorët është se ka oferta si për aksionet ashtu edhe për stoqet, pasi tregjet janë në rënie këtë vit dhe ka mbingarkesa në shumë artikuj në vende si qendrat tregtare Walmart, sepse inflacioni po i shtyn konsumatorët të shpenzojnë më pak.

Nga ana e tij, Buffett është gjithashtu pro shpenzimeve në para. "Unë kam një kartë American Express, të cilën e mora në 1964," i tha ai Yahoo Finance. "Por unë paguaj me para në dorë 98% të kohës."

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor