Mirëqenie / 5 Shtator 2022, 10:37

Me siguri askush nuk jua ka treguar më parë, 4 mrekullitë që bëjnë kubat e akullit me domate me lëkurën tuaj

Me siguri askush nuk jua ka treguar më parë, 4 mrekullitë që

Të gjithë dëshirojnë lëkurë me shkëlqim dhe të bukur. Shumica e njerëzve përdorin shumë produkte të shtrenjta për kujdesin e lëkurës për të ruajtur shkëlqimin e tyre. Por a e dini se me ndihmën e domateve mund të keni lëkurë të shkëlqyeshme për vetëm pak minuta? Duke qenë se domatet janë të pasura me vitaminë C dhe kanë efekt të pabesueshëm për rutinën tonë të përditshme të kujdesit të lëkurës.

Duke përgatitur kube akulli me domate me përbërës të tjerë natyralë, ju mund të merrni një shkëlqim të menjëhershëm në fytyrën tuaj. Për më tepër, është produkti më i mirë natyral për rritjen e prodhimit të kolagjenit, ndaj filloni të përdorni çdo ditë kube akulli me domate në fytyrën tuaj.

Trajton aknet: Do të habiteni kur të shikoni se domatet mund t'ju ndihmojnë të hiqni edhe aknet tuaja më "kokëforta". Prania e vitaminave si A, C dhe K në domate ndihmon në vrasjen e baktereve që shkaktojnë aknet; dhe kështu ndihmon për të pastruar të gjitha puçrrat nga fytyra dhe pjesët e tjera të trupit.

Ndihmon për të kontrolluar yndyrën e tepërt në lëkurë: Domatet ndihmojnë gjithashtu në kontrollin e yndyrës së tepërt në fytyrë. E cila gjithashtu parandalon më tej aknet. Për më tepër, ajo gjithashtu ndihmon në shtrëngimin e poreve të lëkurës që shpesh zmadhohen për shkak të lëkurës super të yndyrshme. Prandaj, fërkimi i kubave të akullit të domates çdo ditë ndihmon për të kontrolluar yndyrën e tepërt në lëkurë.

Më e mira për zbardhjen e lëkurës: Pulpa e domates është pasuruar me veti zbardhuese të lëkurës. Kur shndërrohet në një kub akulli, ai vepron si një eksfolues natyral që ndihmon në pastrimin e thellë të poreve tuaja të bllokuara, gjë që rezulton në shkëlqimin e lëkurës.

Zhdukja e njollave të errëta: Domatja ka përmbajtje të lartë likopeni që ndihmon në zbardhjen e njollave të errëta. Ai gjithashtu përmban veti natyrale astringent që e bëjnë ideal për pastrimin e njollave.

Trajton rrathët e errët: Kubat e akullit të domates janë një ilaç i shkëlqyer për të hequr ënjtjen rreth syve. Gjithashtu ju ndihmojnë të hiqni qafe rrathët e zinj. Masazhoni butësisht zonën e syve me një kub akulli me domate për 2 deri në 3 minuta. Antioksidantët në domate qetësojnë lëkurën për t'i dhënë syrit tuaj një pamje të freskët. Mundohuni ta bëni rregullisht për rezultate të shpejta.

Horoskop