Kuzhina / 15 Janar 2015, 13:04

Kek me mollë

kekmemole
PËR 4 PERSONA;

  • 3 gota uji,
  • 1 gotë uji vaj,
  • 1 gotë uji lëng portokalli,
  • 1 pako pluhur
  • pjekjeje,
  • 1 pako vanilje,
  • 3 vezë,
  • 1 gotë uji sheqer,
  • 8 mollë të forta.

Përgatitja;
Qërojmë mollët dhe i presim në feta, i spërkasim me limon dhe i lëmë mënjanë. Rrahim vezët me sheqerin, shtojmë lëngun e portokallit dhe vajin. Pastaj hedhim miellin të cilin e kemi përzierë me pluhur pjekjeje dhe vaniljen dhe i përziejmë të gjitha me mikser elektrik. Shtrojmë një letër furre në tavën e sobës, pastaj në të hedhim brumin. Rreshtojmë sipër fetat e mollës dhe e pjekim në 180 gradë për 40-45 minuta.

Horoskop